Prema najnovijem Deloitteovom istraživanju, unatoč sve većim ulaganjima i inovacijama u području umjetne inteligencije, ova tema je još uvijek nedovoljno zastupljena na dnevnom redu upravnih odbora. Istraživanje je obuhvatilo 468 članova Uprava i izvršnih direktora u 57 država, a provedeno je u razdoblju od svibnja do srpnja 2024. godine.
Premda poduzeća diljem svijeta sve više ulažu u umjetnu inteligenciju, brojne Uprave, iako svjesne njezine važnosti, ne znaju ili nisu sigurne kako se postaviti kada je u pitanju njezina uporaba unutar organizacije.
Samo 14 posto ispitanika tvrdi da njihove uprave redovito raspravljaju o umjetnoj inteligenciji, a skoro polovica njih (45%) navodi da umjetna inteligencija još uvijek nije bila tema na njihovom dnevnom redu.
U međuvremenu se tehnologija nastavlja razvijati te se sve više zaposlenika služi alatima umjetne inteligencije, bilo uz odobrenje njihove organizacije ili bez njega, što može rezultirati velikim internim rizikom za organizaciju.
Kožulj: Ključno je da članovi Uprava nastave ulagati u unaprjeđenje svojeg znanja i razumijevanja primjene AI.
Preispitivanje agendi
Dok organizacije razmišljaju kako primijeniti umjetnu inteligenciju, upravni bi odbori trebali uvesti zaštitne mjere za ublaživanje rizika od neovlaštenog korištenja alata utemeljenih na umjetnoj inteligenciji od strane zaposlenika.
Stoga uprave moraju početi izdvajati dovoljno vremena na svojim sastancima da bi u potpunosti razumjeli ovu temu i uključili se u nju, a sve s ciljem zauzimanja stava i donošenjem odluka o primjeni umjetne inteligencije unutar organizacije.
“Umjetna je inteligencija ovdje i sada. U ovom ključnom trenutku, želja za procjenom učinaka nove tehnologije poput AI-a na organizaciju je prisutna u svakoj kompaniji. No postoji stvarna opasnost da se zbog kompleksnosti teme i nedostatka znanja, Uprave neće dovoljno brzo uključiti temu umjetne inteligencije u svoj dnevni red”, kaže Gordan Kožulj, direktor u Deloitteovom Odjelu poslovnog savjetovanja.
“Ključno je da se organizacije suoče s ovom temom od vrha prema dolje, što podrazumijeva preispitivanje agendi Uprava, osiguravajući pri tome da se vrijeme upravnog odbora troši na teme od strateškog značaja”, smatra Kožulj.
Brojna poduzeća još uvijek nisu sigurna kako uvesti i primijeniti umjetnu inteligenciju. Prema nalazima istraživanja, nije jasno tko bi na vrhu trebao biti odgovoran za otvaranje i vođenje diskusije na temu umjetne inteligencije, te je li ona pitanje kojim bi se trebala baviti cijela Uprava ili je za to potrebno imenovati stručno tijelo/povjerenstvo.
Izvješće upućuje na to da su Uprave počele komunicirati s različitim direktorima unutar organizacije kako bi procijenile rizike i prilike uvođenja umjetne inteligencije na svim razinama poduzeća.
Nadogradnja poslovanja
Brojni članovi Uprava ne razumiju umjetnu inteligenciju i trebali bi unaprijediti svoje vještine da bi uspješno donosili odluke vezane za upravljanje prilikama i izazovima koje AI sa sobom nosi. Umjesto imenovanja novih članova, neke se Uprave okreću vanjskim stručnjacima ili savjetnicima na temu umjetne inteligencije.
“S obzirom na to da se umjetna inteligencija testira i primjenjuje na svim razinama organizacija, ključno je da članovi Uprava nastave ulagati u unaprjeđenje svojeg znanja i razumijevanja primjene umjetne inteligencije.
Takvo će ulaganje podići kvalitetu upravljanja organizacijom kada je u pitanju integracija umjetne inteligencije u poslovanje, ističe Kožulj i dodaje da poduzeća koja prate najnovije trendove i načine primjene umjetne inteligencije imaju značajnu prednost pri razumijevanju rizika, ali i prilika povezanih s tom tehnologijom, te su u mogućnosti uskladiti primjenu umjetne inteligencije s poslovnim prioritetima, čime postavljaju snažne temelje za daljnju nadogradnju svog poslovanja s ovom sve važnijom tehnologijom.