O prednostima i izazovima zapošljavanja osoba s invaliditetom Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI održao je radionicu “ZAPOSLI-OSI” unutar programa “Zajedno kroz izazove2”.
Događanje je okupilo poslodavce i predstavnike institucija, kao i osobe s invaliditetom iz udruga uključenih u projekt koji su se dotakli važnih tema.
Podizanje svijesti
U Hrvatskoj osobe s invaliditetom imaju višu stopu nezaposlenosti od opće populacije, što se može pripisati predrasudama i nedovoljnoj edukaciji poslodavaca, te nedostatku informiranosti javnosti. Iako sporo, zapošljavanje osoba s invaliditetom ide u pozitivnom smjeru.
Upravo zahvaljujući programima kao što je Zajedno kroz izazove2 i ostalim programima Saveza SUMSI, radom ostalih udruga i institucija na ove teme došlo je do podizanja razine svijesti o važnosti i prednostima zapošljavanja osoba s invaliditetom, kao i poticajima za zapošljavanje koje imaju poslodavci, zapošljavanje osoba s invaliditetom zadnje tri godine godine bilježi rast, istaknuo je Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom.
Povećanje zaposlenosti osoba s invaliditetom doprinosi razvoju gospodarstva i stvara inkluzivnije društvo, slažili su se svi sudionici događanja. Denis Marijon, predsjednik Saveza SUMSI istaknuo je kako financijski poticaji postoje i dodao da je trenutno najveći izazov podizanje svijesti poslodavaca o važnosti i benefitima zapošljavanja osoba s invaliditetom.
O nekim zaštitnim i rizičnim činiteljima u kontekstu promicanja zapošljavanja osoba s invaliditetom u svojem izlaganju informirala je okupljene profesorica Kristina Urbanc, sa Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
“Važnost zaposlenosti u životu svakog pojedinca je pravo na rad pravo je na cjeloviti čovjekov integritet. Posao i rad nisu samo sredstva za ostvarivanje financijskih prihoda, rad je više od toga”, naglasila je Urbanc.
Tržišna prednost
“Benefiti inkluzivnog zapošljavanja tema je koja je važna za sve poslodavce koji žele ponuditi svoje usluge i proizvode na društveno odgovoran način”, istaknula je Natalija Krajnović, savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom, te je navela zanimljive svjetske primjere dobre prakse.
“Osobe s invaliditetom posjeduju jedinstvene vještine – kad se trebaju prilagoditi ili riješiti neki problem. Njihova inovativnost i kreativni pristup rješavanja poizlaze iz životne vještine nadilaženja prepreka u svojoj svakodnevnicu, što je njihova velika tržišna prednost i vještina”, zaključila je Natalija Krajinović.