Osiguravatelji koji nude dobrovoljna zdravstvena osiguranja kroz izmjene zakona, čije usvajanje Ministarstvo zdravlja traži po hitnom postupku, ostaju i dalje diskriminirani u odnosu na Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), tvrdi Hrvoje Pauković, direktor Hrvatskog ureda za osiguranje (HUO), krovnog udruženja industrije osiguranja.
Štiteći članice HUO-a ministru Siniši Vargi poslao je primjedbe kojima upozorava na to da zakon ni kroz najnovije izmjene nije usklađen s pravnom stečevinom EU i pitanje je dana kad će Europska komisija, poput Slovenije, kazniti i Hrvatsku. Svrha EU direktiva, ističu u HUO-u, nije stvaranje zakonskog sustava za opravdanje poslovanja državnog socijalnog osiguranja nego izjednačavanje svih poduzetnika uz sprječavanje određenih poduzetnika da pod krinkom države narušavaju tržišno natjecanje.
Prođe li Vargin zakon, HZZO i dalje ne mora zadovoljiti kriterije adekvatnosti kapitala, upravljanja rizicima i likvidnošću, aktuarske izračune i zakonske tehničke rezerve, niti podnositi izvješća regulatoru (Hanfi), ali će cijenu police ubuduće moći samostalno kreirati prema obujmu usluga, što je model koji imaju osiguravatelji. HZZO je, naime, utvrdio da su kroz policu dopunskog osiguranja umirovljenici u 2013. napravili 612 mil. kn troška, a svi ostali osiguranici tek 397 milijuna.
Problem rješavaju izmjenom zakona i otvaranjem opcije za poskupljenje police dopunskog osiguranja. Takvim postupanjem ministar Varga, iako je kao ravnatelj HZZO-a njegovu pretvorbu u društvo za osiguranje najavljivao još 2013., ne odustaje od izravnog pogodovanja državnoj instituciji, HZZO-u koji je na dopunskim osiguranjima u 2013. ostvario 1,9 milijardi kuna, a premija osam osiguravatelja godišnje je između 210 i 257 milijuna kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Varga je izuzetno sposoban i inteligentan…odlično radi s novcem i zbilja se vide rezultati u zdravstvu…
Sad samo nek po to uskladi s propisima EU.
Zašto bi HT imao monopol na telekomunikacijsku infrastrukturu i povlašten položaj u svome poslovnom okruženju, a HZZ to ne smije u zdravstvu iste države? Kad se izjednače odgovornost i obaveza investiranja, onda tek može postojati tržišna utakmica. Ovako se sve svodi na “slobodnu tržišnu utakmicu” novčarskih institucija. A zdravstvo i bankarstvo i osiguanje nisu ista stvar i ne mogu se organizirati na istim načelima. Primjer SAD to rječito dokazuje – imaju sve osim zaštite stanovništva. EU bi trebala postojati i zbog građana, ne samo zbog poduzetnika.
Naslov je tako bombastičan, a iza toga se krije samo privatna pohlepa
Uključite se u raspravu