Varga i Lalovac sutra o izlasku HZZO-a iz riznice

Autor: Agencija VLM , 15. listopad 2014. u 16:30
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Neće se štedjeti na građanima, već upravo suprotno: kad HZZO počne dobivati sve što mu zakonom pripada, imat će na raspolaganju gotovo 60% više novca za posebno skupe lijekove, istaknuto je.

Ministri Boris Lalovac i Siniša Varga sastat će se najvjerojatnije sutra i razgovarati o izlasku HZZO-a iz državne riznice, obzirom da je ministru zdravlja stigao danima očekivan poziv ministra financija. Lalovac je prethodnih dana doveo u pitanje izlazak HZZO-a odnosno zdravstvenih 20 milijardi kuna iz proračuna, premda je izdvajanje i zakonom predviđeno 1. siječnja.

Varga pak izjavljuje da će “i poginuti” kako bi Zavod izdvojio, odlučan da se ne ponovi odbijenica koju je još kao šef HZZO-a dobio od užeg kabineta kojem je argumentirao razloge za prijevremeni izlazak 1. srpnja. U tom smislu Ministarstvo zdravlja prema javnosti je objavilo argumente za izlazak HZZO-a iz riznice ( www.zdravlje.hr ). Ističu tako da će razina raspoloživih prava u zdravstvu ovisiti izravno i transparentno o novcu koji se namjenski i zakonski izdvaja u tu svrhu, umjesto da, kao što je sada, građani namjenski prikupljaju novac iz doprinosa za zdravstvo i uplaćenog dijela poreza, a on se potom troši nenamjenski i samo dijelom za zdravstvo. Novac bi se, dakle, trošio isključivo za plaćanje lijekova, ortopedskih pomagala, medicinskih zahvata itd. 

– Neće se štedjeti na građanima, već upravo suprotno: kad HZZO počne dobivati sve što mu zakonom pripada, imat će na raspolaganju primjerice, već od 1. siječnja 2015., gotovo 60% više novca za posebno skupe lijekove koji su potrebni za liječenje raka i nekih degenerativnih bolesti, te liječenje starije populacije – ističe se. Samostalni HZZO imat će mogućnost sa svim dobavljačima pregovarati mnogo efikasnije o cijenama lijekova, usluga i dr., čime će znatno efikasnije upravljati troškovima i ostvariti milijunske uštede. Moći će i fleksibilno upravljati namjenskim sredstvima te reagirati na stanje u sustavu, primjerice bit će moguće plaćanje po izvršenju kao osnovni mehanizam poticanja kvantitete i kvalitete usluge.

To je neprovedivo dok HZZO ima na raspolaganju fiksne ''dvanaestine“ i novac će se, umjesto na zgrade i plaće, usmjeriti na liječenje pacijenata.

Komentirajte prvi

New Report

Close