Tko može vratiti dug za dvije ili pet godina njemu osobni bankrot nije ni potreban – rekao je Šime Ivanjko, profesor s mariborskog Pravnog fakulteta i autor slovenskog zakona o osobnom bankrotu koji je u primjeni od 2008., piše Večernji list.
– Cilj je osobnog bankrota oprost duga – tvrdi Ivanjko koji apelira na sud i stečajne upravitelje u Sloveniji da budu hrabriji s otpisom dugova, jer u suprotnom zakon neće postići svrhu. Slovenci su ozakonili osobni bankrot građana potkraj 2008. a dosad ga je zatražilo oko 5500 građana. Polovica stečajeva je okončana, a ostalima teče petogodišnje razdoblje i tad će se vidjeti kako će se sud postaviti pri otpisu dugova. Javna agencija koja prati bankrot navodi da su Slovenci koji su pokrenuli stečaj dužni oko 470 milijuna eura!
"Otpis duga ne muči samo slovenske već i hrvatske vlasti, koje godinama odgađaju ozakonjenje bankrota građana. Može li se vjerovati neslužbenim najavama iz Ministarstva pravosuđa, zakonski bi prijedlog trebao biti gotov do kraja ove godine, a dok se vlast ne odluči što će i kako će, građani masovno stenju pod teretom obaveza. Njihova je procjena, ojačana informacijama i iz sindikalnih krugova, da je u ovom trenutku 15.000 građana zrelo za bankrot. Sudeći prema podacima o broju blokiranih računa u bankama, to se čini kao zatvaranje očiju pred problemima. U prva tri mjeseca 2013. godine dug građana pod novčanom ovrhom povećao se za milijardu kuna, a njihov broj za 10.000 – potkraj ožujka zastao je na 255 tisuća sa 18,75 milijardi kuna duga. U prosjeku svaki građanin pod blokadom dužan je 73.000 kuna, što je 13 prosječnih mjesečnih plaća", izračunao je Večernji list.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu