Uz sve strukturne nedaće koje rade probleme hrvatskoj poljoprivredi već godinama, nedavno smo imali orkansko nevrijeme, a sada i svinjsku kuga koja prijeti da će uništiti ionako već desetkovano hrvatsko svinjogojstvo. Da bi koliko-toliko stabilizirala situaciju, Vlada interventnim poticajima proizvođačima svinja želi ipak malo ublažiti krizu. Ministrica poljoprivrede Marija Vučković najavila je da je Vlada osigurala 7,5 milijuna eura pomoći proizvođačima.
Utvrđeni iznosi
Na tom tragu su i dva pravilnika o naknadama, od kojih je jedan pušten u javno raspravu prije 10-ak dana, a drugi jučer. “Pravilnik o provedbi programa potpore sektoru svinjogojstva zbog onemogućene aktivnosti uslijed pojave afričke svinjske kuge” u javnoj će raspravi biti do 7. kolovoza.
Prema ovom prijedlogu, iznos potpore za svaku pojedinu kategoriju i težinski razred svinja utvrđen je temeljem izvještaja Glavne uprave Komisije za poljoprivredu i ruralni razvoj EU (DG AGRI) u tjednu u kojem je potvrđena pojava afričke svinjske kuge u Hrvatskoj za prasad i tovne kategorije svinja, te temeljem prodajnih cijena rasplodnih kategorija svinja prikupljenih u izvješću Središnjeg saveza udruga uzgajivača svinja Hrvatske o prosječnim cijenama rasplodnog materijala u svinjogojstvu.
U skladu s navedenim izvorima podataka, iz ove će mjere za prasad i odojke do 35 kilograma biti osigurana naknada od 100 eura po grlu. Za tovne svinje će se isplaćivati naknada od dva eura po kilogramu žive vage, a za nazimice, krmače i neraste 650 eura po grlu.
Proteklih dana Ministarstvo poljoprivrede priopćilo je da je u skladu s epidemiološkim stanjem na terenu objavljena nova Naredba o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge. Između ostalog, novom Naredbom dopušteno je držanje svinja u zoni zaštite i nadziranja isključivo na objektima više biosigurnosne kategorije 3 i 4, pri čemu će se objektima koji udovoljavaju uvjetima za kategoriju 3 te svim dodatnim uvjetima biosigurnosti omogućiti rekategorizacija.
Također, na području županija visokog rizika izvan zona zaštite, nadziranja i zaraženih zona, propisuju se dodatne mjere radi sprečavanja širenja i ranog otkrivanja afričke svinjske kuge. Prema posljednjim podacima resornog ministarstva, afrička svinjska kuga trenutno je potvrđena na 112 gospodarstava gdje je eutanazirano 5000 svinja, pri čemu je bolest najzastupljenija na područjima triju općina u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Niz prigovora
Krešimir Kuterovac, predsjednik Hrvatske udruge proizvođača svinja, upozorava na strukturni problem da nadležne institucije ne rade svoj posao te se sada problem rješava “preko koljena”. “Već je prije 10-ak dana resorno ministarstvo u javnu raspravu uputilo sličan prijedlog Programa potpore sektoru svinjogojstva za nadoknadu gubitaka uslijed naređenih mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge, a na koji smo imali niz prigovora. Ako se to doslovno primjeni kao pravilo za dodjelu potpore, veliki dio proizvođača ostat će bez potpore, njih 90 posto”, ocjenjuje Kuterovac.
Kuterovac se pita smatra li ministarstvo da će proizvođači kojima prijeti ili eutanazija svinja ili slanje na klaonicu, a nemaju pravo na odštetu, mirno sjediti i gledati kako im se njihova “poštenim radom stečena imovina” u svinjama pretvara u osobnu propast. “Ja prije mislim da će na bilo koji način pokušati zaštititi svoju imovinu klanjem na gospodarstvu, prodajom ili smrzavanjem mesa, a što potencijal širenja bolesti uvelike širi i koji je višestruko opasniji za naše svinjogojstvo od toga da ga država pravično obešteti”, navodi Kuterovac.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu