Ako ne mogu obične banane, mogu indijanske! Odgovara im i podravska klima pa već nekoliko godina u jesenskim mjesecima obilno rode. Ne moraju se štititi od nametnika pa su i ekološke.
– Praktički je konzumirate kao i klasičnu bananu, morate ju otvoriti i jede se pulpa koja je kao puding, ima aromu egzotičnog voća između ananasa i papaje, manga, ovisno o sorti. Jako fini sladak okus, kazao je Ivan Đurišević, Virje.
Dok indijanska banana dobro napreduje, obitelj Đurišević bere mongolske borovnice.
Okusom podsjećaju na aroniju, ali slađe su i sočnije. Jede se svježa ili se miješa s kremastim medom za nove egzotične okuse. Jer uz voćnjak, mladi Ivan Đurišević ima i svoje pčele. A voće obrađuju – liofiliziranjem.
– Radi po principu da prvo to voće smrzava, s pomoću vakum pumpe se izvlače kristali leda, ostaje bobica kakva je ubrana s voćke i po nutritivnim tvarima ostaje na 98 posto nutritivnih tvari, otkrio je Đurišević za HRT.
Iako njegovi proizvodi nemaju službeni certifikat, princip rada je – ekološki.
– Ivanova misao vodilja od počeka je bila da jednog dana dok bude imao dijete, da bezbrižno šeće voćnjakom i jede plodove. I upravo se to sad događa i mislim da mu je to najveća nagrada za rad, kazala je Iva Gregurić-Đurišević, Virje.
Na pomoć u vinogradu njihove dvogodišnje djevojčice sada još ne mogu računati, ali mlada obitelj Đurišević ima podršku obitelji.
Nitko od njih nije poljoprivrednik ni voćar, no složno podržavaju ekološku i egzotičnu poljoprivredu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu