Sektor svinjogojstva, prema preliminarnim podacima Croatiastočara, unatoč brojnim problemima, u 2015. ipak bilježi blagi oporavak u odnosu na godinu prije jer je broj tovljenika iz domaćeg uzgoja rastao za skromnih tridesetak tisuća grla, uvećan je sa 806 na 838 tisuća svinja. I dalje, međutim, zabrinjava golemi uvoz.
Za razliku od 2014., kad je u hrvatskim klaonicama obrađeno 170 tisuća svinjskih trupova svih kategorija nabavljenih kroz uvoz, prošle godine uvozni kontigent narastao je na 250.987 trupova. U toj uvoznoj kvoti u obje godine dominiraju odojci, lanjski uvoz iznosio je 216 tisuća komada, dok je u 2014. uvezeno 135 tisuća trupova. Tome je kumovala nestabilna situacija na europskom tržištu uzrokovana ruskim embargom, koji je potaknuo veliko gomilanje zaliha uz dramatično urušavanje cijena.
Posljedica je takvog stanja, objašnjava direktor Croatiastočara Branko Bobetić, da je klanje odojaka iz uvoza tijekom prošle godine bilo veće za gotovo 60 posto, upravo zbog niske cijene, dok se broj odojaka utovljenih na domaćim farmama u protekle dvije godine stabilizirao na 80-82 tisuće trupova. I dok hrvatsko tržište i domaće svinjogojstvo već drugu godinu snažno pritišću visoke europske zalihe svinjetine u svim kategorijama, pa se među trgovačkim lancima vodi žestoka bitka akcijskim cijenama s ponudom svinjskog buta ili karea i za manje od 20 kuna za kilogram, a ovdašnje političke elite u takvom raspletu ne vide nikakav alarm, u Ruskoj Federaciji embargo su iskoristili za povećana ulaganja upravo u sektor svinjogojstva.
Prema podacima ruskog Instituta za poljoprivredno tržište (Ikar), tov svinja na ruskim farmama potkraj listopada 2015. bio je 7,4% veći nego u istom razdoblju 2014., dok je uvoz svježe svinjetine smanjen za 24 posto. Glavna uvozna tržišta sada su Brazil, Kanada, Čile i Srbija. Embargo nametnut od EU i SAD-a, prema izjavi Dmitrija Rylka iz Ikara, zapravo je samo ubrzao ruske napore i planove da tržišnu samodostatnost u proizvodnji svinjskog mesa ostvare već do 2020. Vlada u Moskvi subvencijama za stočnu hranu i na bankarske kamate te kroz još neke regionalne programe pokrenula je izdašnu potporu svinjogojskim tvrtkama, a dva velika igrača u tom sektoru Miratorg i Cherkizovo najavljuju investicije teške 193 mlrd. rubalja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu