‘Uvertira je to u davanje šuma u punu koncesiju’

Autor: Božica Babić , 06. studeni 2013. u 16:05
Marijan Šušenj/PIXSELL

Sječa na panju nije novost, uzvraćaju iz Šuma. Uzrok problema je nerazmjer ponude i potražnje.

Prodaja drvne sirovine na panju zapravo je uvertira davanja u punu koncesiju pojedinih područja iz portfelja Hrvatskih šuma (HŠ). Način na koji se taj model provodi nije samo degradacija šumarske struke, već otvara niz i te kako ozbiljnih problema, od kršenja zakona zbog neprovođenja zaštite na radu do velike devastacije šumskih prostora.

S tim upozorenjima obrušili su se predstavnici drvne industrije na kongresu pilanara jugoistočne Europe na poslovnu politiku Hrvatskih šuma. Naime, u nemogućnosti da klijentima isporuče gotove trupce, Šume su ponudile neka samostalno organiziraju sječu na panju, u količini i na lokacijama za koje dobiju dozvolu. Najizravniji među brojnim kritičarima Šuma bio je direktor tvrtke Šerif export-import Damir Pašić.

Ustvrdio je kako je “prodaja na panju podvala!” Na tim natječajima drvnom sektoru koji se bori s kroničnim manjkom sirovine konkurirati mogu i frizerski saloni, kazao je te upozorio na to kako ”ugovorom nije utvrđeno tko je odgovoran za sigurnost na radu sjekača, tko se skrbi o uređenju šumskih cesta i čišćenju otpada nakon sječe, tko plaća trošak uređenja posječenog prostora…”. Nedostaje certificiranih sjekača, pa je drvna industrija da bi došla do sirovine prisiljena angažirati onoga tko joj se javi za takav posao iako nema ni mehanizaciju ni znanje, te ovaj model unosi još veći nered na tržište, upozoravaju iz drvne industrije. Šume su prozvali i zbog činjenice da je 2013. na izmaku, a još su nepoznate količine isporuke za 2014., zbog čega ne mogu krojiti planove.   

Iz Šuma uzvraćaju da sječa na panju nije novost, u ponudi je već 20 godina i kroz taj model u 2013. dosad je prodano oko 173 tisuće prostornih metara trupaca. Ukupno je, podsjećaju, za 2013. ugovorena sječa i prodaja milijun i 997 tisuća kubika trupaca. Godišnja propisana količina trupaca za sječu u šumama kojima gospodare Hrvatske šume iznosi 2,2 milijuna kubika, dok su instalirani kapaciteti pilana u Hrvatskoj veći od pet milijuna kubika. U tom nerazmjeru je i motiv nezadovoljstva. Godinama je potražnja za trupcima veća od ponude, no Hrvatske šume primarno se skrbe o održivom gospodarenju i u ovom trenutku nije moguće povećati količinu trupaca za prodaju, kažu u upravi Šuma. Potpisivanje ugovora za 2014. najavljuju za kraj 2013. Okvirnim desetogodišnjim ugovorima, podsjećaju, kupcima je zajamčena isporuka sirovine, a stupanj finalnih proizvoda ocjenjuje se godišnje i presudan je za količinu drvne sirovine koju će neka tvrtka dobiti.  

Komentirajte prvi

New Report

Close