Uprava i Nadzorni odbor Zagrebačke banke (Zaba) predlažu da se vlasnicima redovnih dionica isplati dividenda u iznosu od 3,60 kuna po dionici, objavljeno je u petak iz Zabe.
Uprava i Nadzorni odbor, stoji u obavijesti, predlažu Glavnoj skupštini Zagrebačke banke, koja bi prema prijedlogu trebala biti sazvana za 23. travnja 2015., donošenje odluke o isplati dividende imateljima redovnih dionica oznake ZABA-R-A u iznosu od 3,60 kuna po dionici iz dobiti Banke ostvarene u 2014. godini.
Prema prijedlogu, pravo na dividendu stječu dioničari koji su upisani u depozitoriju Središnjeg klirinškog depozitarnog društva na dan 30. travnja 2015. (record date).
To znači da je datum od kojega će se dionicom trgovati bez prava na isplatu dividende 29. travnja (ex date).
Tražbina za isplatu dividende dospijeva dana 20. svibnja ove godine.
S obzirom da je temeljni kapital Zagrebačke banke podijeljen na 320.241.955 redovnih dionica, za isplatu dividende u iznosu od 3,60 kuna po dionici ta će banka trebati iz prošlogodišnje dobiti izdvojiti nešto više od 1,15 milijardi kuna. Prema ranije objavljenim nerevidiranim financijskim izvještajima, Zagrebačka je banka lani ostvarila dobit nakon oporezivanja u iznosu od 1,16 milijardi kuna.
Najveći dio tog iznosa biti će isplaćen najvećem pojedinačnom dioničaru Zagrebačke banke, UniCreditu, u čijem je vlasništvu 84,48 posto dionica Zabe.
Drugi dioničar po veličini je Allianz, s udjelom od 11,72 posto, a treći mirovinski fond PBZ Croatia osiguranje s 0,67 postotnim vlasničkim udjelom. Slijedi dugogodišnji čelnik Zabe, bivši predsjednik Uprave Franjo Luković, u čijem je vlasništvu 0,11 posto dionica, koliko iznosi i udio Raiffeisen mirovinskog fonda, dok svi ostali dioničari imaju udjele manje od 0,10 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu