Uprava Uljanika Vladi: Hitno nam dajte 90 milijuna

Autor: Marija Brnić , 10. rujan 2018. u 14:00
Pozajmice nisu problem za restrukturiranje, no ubrajat će se kao potpora države, upozorava europska povjerenica/Reuters

Resorni ministri nisu mogli potvrditi ima li prostora za povećanje pomoći, baš uoči sjednice Vlade u Puli.

Uljanikova uprava od Vlade je, netom uoči sastanka s povjerenicom Europske komisije za tržišno natjecanje Margrethe Vestager s premijerom Andrejom Plenkovićem i ministrom gospodarstva Darkom Horvatom u petak, zatražila novu, hitnu financijsku pomoć. Ovaj tjedan, naime, na red joj dolazi isplata plaća za kolovoz radnicima u svim Uljanikovim tvrtkama, za što je potrebno 50 milijuna kuna, koliko je vladinom asistencijom prije 15 dana bilo omogućeno za isplatu srpanjskih plaća.

Međutim, uprava traži gotovo još toliko, dodatnih 40 milijuna kuna, uz obrazloženje da im toliko dosežu dotadašnje blokade na računima tvrtki iz grupacije, a bez čijeg uklanjanja neće biti u mogućnosti isplatiti plaće. Na pretprošloj sjednici Vlade, kada je na zatvorenom dijelu usvojena odluka za davanje jamstava za dvije plaće Uljanikovcima, nije navođen i njihov ukupan iznos, ali je u javnosti procijenjeno da se radi o 100 milijuna kuna. Budući da je pomoć iznađena zamjenom danih depozita Uljanika u banci s državnim jamstvima, pokušali smo doznati od resornih ministara financija i gospodarstva ima li prostora za povećanje ove potpore za traženih 40 milijuna, no jučer nismo došli do odgovora.

Uprava je, pak, kako saznajemo, jasno dala do znanja da je ne zanima kako će se u Zagrebu potporu za plaće osigurati, štoviše Vladi je poslana poruka da joj u slučaju da novac ne sjednu na vrijeme, neće moći jamčiti da ne bude prosvjeda ogorčenih škverskih radnika u četvrtak, kada je najavljeno održavanje sjednice Vlade u Puli. Proteklih dana, inače, iz Vlade su pozivali i gradske i županijske vlasti da priskoče u pomoć i zalaganjem nekih nekretnina iz svog portfelja omoguće isplatu plaća Uljanikovim radnicima.

 

6 mjeseci

još bi trajala državna potpora za nastavak rada škvera

Međutim, iz jučerašnje izjave pulskog gradonačelnika i šefa IDS-a Borisa Miletića u HRT-ovoj emisiji "Nu2", nije izgledno očekivati da se tamošnje vlasti izravno priključe akciji osiguranja isplate plaća škveranima. Same pozajmice, što je potvrdila i povjerenica EK, neće predstavljati problem za restrukturiranje Uljanika, međutim, to je novac koji će se ubrojiti kao dana potpora države, što znači da već sada Uljanik troši buduće novce, a da pri tom nema efekta na poslovanju kompanije. No, osim pozajmice za deblokadu i plaće, ovaj tjedan prelomit će se i tko će pisati novi program restrukturiranja, hoće li se pregovarati s istim strateškim partnerom, a sve upućuje da će to biti poznato do sjednice Vlade u četvrtak.

Končar i dalje 'u igri'
U Vladi se zasad ne izjašnjavaju izravno hoće li dati povjerenje za izradu novog programa istoj upravi Uljanika koja joj u šest mjeseci nije predala zadovoljavajući program restrukturiranja iz kojeg bi bila vidljiva održivost brodogradilišta, a što je potvrdila i povjerenica Vestager. Davanje novog mandata upravi za taj posao u svakom slučaju bilo bi nelogično, to više što je premijer Andrej Plenković već u više navrata oštro kritizirao upravu kao glavnog krivca za silne propuste u poslovanju Uljanika. On je u izjavama o rješavanju slučaja dao naslutiti da ni Kermas Energija Danka Končara, kojeg je za strateškog partnera odabrala uprava Uljanika, nije jedini sugovornik za preuzimanje pulskog i riječkog brodogradilišta. 

Doduše, u Uljaniku i Kermas Energiji ne smatraju stvar izgubljenom, jer su se u subotu sastali u Končarevom Brodotrogiru, očito analizirajući novonastale okolnosti i mogućnosti da nastave suradnju.  Iz Kermasa su nam potvrdili kako su oni i dalje "u igri". "Za nas se nije ništa promijenilo, a svaki novi akter u spašavanju brodogradilišta za nas je dobrodošao", kažu u Kermasu.

Plenković je, pak, u međuvremenu ustvrdio kako ima i domaćih i stranih investitora zainteresiranih za Uljanik, a osim što se proteklih desetak dana provlačila informacija kako su interes pokazali i potencijalni partneri iz Njemačke, Koreje i Kine, jedino ime kojim se otvoreno ovih dana baratalo je ono Tomislava Debeljaka, vlasnika DIV-a i Brodosplita, koji je prije pola godine i iskazao interes na natječaju za odabir strateškog partnera. S druge strane, znakovite su i poruke ministra gospodarstva Darka Horvata koji je u više navrata kazao kako Vlada ima mogućnost radnicima brodogradilišta isplatiti tri minimalne plaće, što upućuje da se ozbiljno računa i na moguć stečaj Uljanika.

Ili odlazak ili suradnja
Odluči li se Vlada na izradu novog programa s novim autorima, to će, osim pritiska na menadžment da ode ili surađuje, iziskivati i vremena i novca.  Upućeni tvrde da je za novi program potrebno pola godine, a tijekom kojih je samo za plaće nužno osigurati 300 milijuna kuna, te najmanje još toliko za materijale i druge troškove proizvodnje.

 

40 milijuna

kuna dodatan je zahtjev Uprave, uz ranije već odobrenih 50 milijuna

Potrebno će biti i sjesti za stol s kupcima brodova, kako ne bi nastavili s raskidima postojećih ugovora.  Bilo je naznaka i da će iz Banskih dvora pozvati Norvežane i Kanađane da ovih dana zajedno pokušaju utvrditi mogućnosti da još neko vrijeme pričekaju s prekidanjem suradnje na ugovorenim gradnjama u Puli i Rijeci. U slučaju da se ponovno pokuša izraditi program restrukturiranja, pitanje je i hoće li biti dovoljno interesa ulagača, budući da će program sadržati posve nove kalkulacije.

Sama povjerenica Vestager dala je do znanja kako je u postojećem programu udio države velik, te da privatni ulagač treba dati veći doprinos. Davanjem novih potpora iz državnog proračuna za nastavak rada škvera za još pola godine, taj će odnos za budućeg vlasnika biti još nepovoljniji, jer će većinu sredstava kad započne restrukturiranja morati osigurati sam.

Komentari (6)
Pogledajte sve

zašto samo 90 milijuna kuna, a ne EUR?? kad je bal nek je bal!

Hitno nogom u guzicu i u stečaj bagro nesposobna.

i meni, Hitno mi dajte 2 milijuna!

90 dana istražnog zatvora!

New Report

Close