Iako je domaću farmaceutsku industriju zbog velika doprinosa ekonomiji i potencijala za gospodarski rast proglasila strateškom industrijom, država se ponaša suprotno.
Kompanijama koje u Hrvatskoj proizvode lijekove država duguje oko milijardu kuna, donose se paramjere koje narušavaju tržišnu utakmicu, cijene lijekova su neodržive, a udjel generičkih lijekova na tržištu pada, i to sve zbog tobožnjih ušteda za proračun koje se poništavaju drugim propustima u politici lijekova. Upozorili su na to iz Udruge proizvođača lijekova Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) na konferenciji za novinare održanoj u četvrtak, predstavivši svoje zahtjeve Vladi.
86milijuna
kuna poreza godišnje uplaćuju farmaceutske kompanije
"Dobro je što je Vlada prepoznala da je naša industrija strateška i pozitivno je što smo uključeni u planiranje izmjena pravilnika i trenutno usuglašavanje Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Industrija i tvrtke u našoj udruzi imaju jasne ciljeve i ambicije, na što nas tjera konkurentno globalno tržište na kojem poslujemo, no smatramo da naš potencijal u Hrvatskoj nije iskorišten. Nadamo se da će se to izmijeniti u novom zakonodavnom okviru", rekla je predsjednica Udruge Marina Pulišić, ujedno članica Upravnog odbora Jadran glenskog laboratorija.
Pulišić ističe kako kompanije u Udruzi imaju godišnji prihod veći od pet milijardi kuna, vrijednost izvoza je 3,2 milijarde kuna, s dvije milijarde investicija. Godišnje se iz sektora uplaćuje 108 milijuna kuna za mirovinsko osiguranje, 72 milijuna kuna u zdravstveno, 86 mil. kn poreza, a sektor zapošljava oko 10 tisuća ljudi.
"Ako smo strateška grana, nek' se država počne tako odnositi. Očekujemo pravni okvir koji će na transparentan i nediskriminirajući način rješavati pitanja industrije, uz poštovanje svih propisa. Domaća industrija podnijela je 67 posto svih ušteda u zdravstvu s tržišnim udjelom manjim od 30 posto. Istodobno, udjel generičkih lijekova pada, što si ne mogu priuštiti ni bogatije zemlje", upozorila je Milka Kosanović, direktorica Udruge.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Šta ne tužite državu koja je donijela zakon da se dug mora platiti u 60 dana??
Ako vi koji uplaćujete milijarde u proračun ne pokažete golobradim slinavcima sa godinom dana staža koji vode ovu debilanu od države gdje se magare veže zar mislite da to mogu napraviti nezaposleni ili oni koji se kruha najeli nisu???
ovo govno od države je samo sama sebi smisao .nahrani uhljebe i isisaj što više krvi onima koji žive od rada.
Uključite se u raspravu