Unatoč razvikanom franku, 90% loših kredita je u kuni i euru

Autor: Ana Blašković , 25. kolovoz 2014. u 22:01
U bankama zapinje vraćanje 46,4 milijardi kuna kredita

Loši krediti od lipnja 2013. porasli su za 3,2 milijarde kuna, a najbrže su se kvarili oni u švicarcima.

S nestrpljenjem iščekivani pravorijek Vrhovnog suda u slučaju Franak mogao bi otvoriti vrata da na dnevni red osim švicarske dospije pitanje kredita i u ostalim valutama.

Unatoč medijskoj eksponiranosti "švicaraca", brojke crno na bijelo ilustriraju da najviše zapinje otplata u kuni i euru, dok je loših kredita u franku apsolutno najmanje.Šest godina recesije rezultiralo je zasad nezaustavljivim rastom loših kredita na 16,5 posto jer sve više građana i tvrtki ima teškoća u otplati. 

Druga strana medalje
Raščlani li se loš portfelj po valutama, banke najviše problema imaju s kunskim zajmovima, kojih je na kraju lipnja u kategoriji kašnjenja duljeg od 90 dana bilo 18,3 posto. Uzme li se u obzir da je u kunama oko četvrtina svih obveza, ispada da banke ne mogu uredno naplatiti čak 13,7 milijardi kuna. Druga strana bankarske medalje da je 80 posto štednje u europskoj valuti ogleda se i u kreditima, kojih je gotovo dvije trećine, ili 179 milijardi kuna, s valutnom klauzulom u euru. Premda je s eurima na prvi pogled manji problem nego s kunom, samo 15,5 posto svih kredita je loše, u apsolutnom iznosu vidljivo je da je  zapravo riječ o 27,7 milijardi kuna "teškom" portfelju.Jednostavna računica pocrtava da srž problematične otplate čine baš domaća i europska valuta; od 46,4 milijarde kuna loših kredita, gotovo 90 posto odnosi se upravo na njih. 

 

4,1mlrd.

kuna dosegnuo je portfelj loših kredita u švicarskom franku

Znatno gori od regije
Za razliku od domaće službene i one neslužbene valute, u franku je loš portfelj potkraj lipnja dosegnuo 17 posto ili 4,1 milijardu kuna. Dok je kreditni portfelj ishlapio za 6,6 milijardi kuna u godinu dana, loši krediti istodobno su porasli za 3,2 milijarde kuna, pri čemu su se najbrže kvarili upravo oni u švicarcima, iako se i njihov porftelj u godinu dana smanjio za više od milijadu i pol kuna. Dok je u lipnju prošle godine svaki deseti stambeni kredit u francima bio problematičan, danas ih je 12,8 posto, no riječ je o stabilnih 2,65 milijardi kuna. Hrvatski prosjek loših kredita gotovo dvostruko je veći od devet posto razine regije. I sama jugoistočna Europa još je pod pritiskom rasta neprihodujućih kredita, zbog čega su se iz velikih bankarskih grupacija mogli čuti pozivi da se u rješvanje problema moraju uključiti države jer bez toga nema oporavka ni banaka ni ekonomije. Nakon lanjske stabilizacije, u 2014. u regiji se očekuje spori, ali uzlazni rast problematičnih zajmova, pri čemu će domaći bankarski sektor biti jedan od neslavnih predvodnika među susjednim zemljama. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Odmah da budem jasan: niti malo mi nije žao banaka. Što su sijale to su i požele. Niti su bili odgovorni dioničarima, vjerovnicima niti zajmoprimcima. Koristile su sve moguće zakonske rupe kako bi KREDITNI PLASMANI RASLI, a sam tim i BONUSI bankara. Nije se čekala logika: da je kredit uspješno plasiran tek onda kada je u cijelosti poplaćan!!! Kako je Marjana Ivanova u više navrata pisala KREDITNI KANAL bio je definiran isključivo na osnovu ponude- potražnje!
Upravo je nekretnina kao imovina građana presudila naivnosti zajmoprimaca, kao i planskoj kreditnoj politici banaka.
I sad dolazimo do toga zašto mi je izuzetno žao naivnih zajmoprimaca!!! Svoje nekretnine zalagali su kao kolaterale kroz dva oblika:
1. kao hipotekarni kredit i to u omjerima 1:3 zatim 1:2 i tu se stalo
2. kroz sporedna prava. Kao osobni jamci
I danas kada se toliko piše o nenaplativim kreditima, pozivam istraživačke novinare da se vidi koliko su hrvatski građani izgubili imovine iz razloga pod jedan i iz razloga pod dva ????
Isto tako bilo bi zanimljivo vidjeti koliko je prosječna nekretnina hrvatskih građana neopterećena kreditom danas u krizi koja traje????
A pomoć države…… e to su samo bankarski snovi!!!!

New Report

Close