Promet u trgovini na malo u ožujku je realno porastao 1,3% na godišnjoj razini, objavljeno je u petak. Iako je posrijedi iznenađujuće dobar podatak, nakon dva mjeseca stagnacije, makroekonomisti smatraju da je prerano za zaključak da bi gospodarstvo uskoro moglo izaći iz recesije.
Svi u ovoj godini očekuju daljnji pad BDP-a, no blaži nago lani, kada je gospodarstvo palo 1 posto. "Očekujemo da će u prvom tromjesečju BDP biti otprilike na istoj razini kao u prvom lanjskom kvartalu. Negativno bi na BDP mogle utjecati investicije i javna potrošnja, a treba još pričekati i podatke o robnoj razmjeni", kaže Alen Kovač, makroekonomist u Erste banci. Zdeslav Šantić, glavni ekonomist SG-Splitske banke, očekuje u prvom kvartalu manji pad BDP-a, ponajprije zbog rasta industrijske proizvodnje.
No, treba još vidjeti hoće li se taj trend održati. Realnom rastu potrošnje, ističe, pridonio je pad cijena na godišnjoj razini, koji je generirao snažniju potrošnju. Treba, upozorava, voditi računa o tome da je prema izvornom indeksu realna potrošnja u ožujku pala 1,3 posto zbog kasnijih uskrsnih blagdana. Na razini cijele godine očekuje pad gospodarstva od oko 0,5 posto, kao i Hrvoje Stojić iz Hypo Alpe Adria banke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Naš najveći problem je preveliki broj nezaposlenih ( realni broj nezaposlenih , a ne s evidencije HZZ-a), pad platežne moći i konstantno smanjivanje plaća zaposlenih. A također previsoke cijene hrane prema mjesečnim primanjima u odnosu na ostali dio EU-a.
Uključite se u raspravu