Mnogo diskretnije nego što je bio slučaj s prijedlogom izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju, na stranicama Ministarstva financija na javnu su raspravu stavljene izmjene Zakona o fiskalnoj odgovornosti. Budući da se ovaj petak sastaju i članovi Fiskalnog odbora, to će zacijelo biti i jedna od točaka o kojima će Odbor raspravljati.
Radna verzija zakona nudi sasvim dovoljno materijala za polemiziranje. Za početak, prijedlog zakona trebao bi na snagu stupiti odmah po objavi u Narodnim novinama, što znači da se i novo fiskalno pravilo primjenuje već za 2013. Problem je što se umjesto postojećeg pravila o smanjenju rashoda (mjerenog udjelom u BDP-u) novo pravilo referira na plan fiskalne prilagodbe Europske komisije, odnosno mišljenja i preporuke kojih nema. Prve konkretne i službene ocjene i preporuke Komisije trebale bi uslijediti tek dogodine. Kao glavni razlog promjena fiskalnog pravila navodi se procikličnost postojećeg jer "u uvjetima opadajućeg gospodarskog rasta ono dodatno ugrožava izglede za rast", a dodatni razlog je i usklađivanje s novim okvirom za upravljanje ekonomskom politikom u EU kroz mehanizme tzv. Europskog semestra.
Nakon što je već za 2012. za uklapanje u fiskalno pravilo bilo nužno prebaciti neke izdatke (preuzeti dug škverova) iz 2012. u 2011., ove godine ispunjenju tog pravila ne pomaže ni primjena načela knjiženja prema nastanku obveze, kojom npr. tri milijarde kuna za sanaciju zdravstva neće ući u ovogodišnji deficit. Umjesto kršenja postojećeg pravila, ispada da Vlada ove godine de facto neće imati obvezujuće fiskalno pravilo. S tim u vezi ostaje tek primijetiti da nova pravila predviđaju i njihovo suspendiranje u slučajevima "katastrofe i većih gospodarskih poremećaja".
Jedna od zanimljivijih novosti je i brisanje političke odgovornosti čelnika državnih tijela, odnosno proračunskih korisnika. Umjesto davanja mandata na raspolaganje, u slučaju kršenja odredbi ZFO-a vezanih uz izjave o fiskalnoj odgovornosti, dužnosnicima se predviđaju kazne od 5000 od 100.000 kuna. Ubuduće će o tome morati voditi brigu širi krug dužnosnika nego što je to dosad bio slučaj. Osim ministara i čelnika (izvan)proračunskih korisnika te onih u jedinicama lokalne samouprave, obvezu podnošenja izjava po novom će imati i čelnici poduzeća u državnom vlasništvu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.umjesto da daju ostavke jer se ne drže zakona, opet izmišljaju kako se od toga izvući…pravi balkanci!
Uključite se u raspravu