Srbija bi nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU) mogla povećati plasman svojih poljoprivrednih proizvoda na tržište država CEFTA regije, jer će hrvatska roba biti skuplja i manje konkurentna zbog povećanja carina, ocijenjeno je u utorak u Gospodarskoj komori Srbije (PKS).
Na sjednici Odbora za udruženja za trgovinu PKS savjetnica u srbijanskom Ministarstvu vanjske i unutarnje trgovine Jadranka Zenić-Zeljković uz ovu je ocjenu ustvrdila kako se očekuje da će se najveće promjene u regiji dogoditi pri izvozu prehrambenih proizvoda iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu, poglavito mlijeka i mliječnih prerađevina, mesa, keksa i cigareta, "jer će konkurentnost biti smanjena" što stvara izuzetnu priliku za srpske proizvođače.
Zenić-Zeljković je objasnila da će Hrvatska, stjecanjem statusa punopravne članice EU od 1. srpnja prihvatiti zajednički režim trgovine EU te da će trgovina s Hrvatskom biti regulirana Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) ustvrdivši da će to "izvoz hrvatske robe učiniti nepovoljnijim".
"Cigarete, mesni i mliječni proizvodi i proizvodi konditorske industrije uvezeni iz Hrvatske u Srbiju bit će skuplji, jer će prema nekim proračunima, carina na određene proizvode biti povećana s prosječnih 4,5 posto na 13,2 posto", navela je Zenić-Zeljković, a prenosi Tanjug.
Kako se navodi, Srbija će prema SSP-u moći izvoziti cigarete u Hrvatsku bez carine, a može se očekivati da će doći do količinskog smanjenja uvoza hrvatskih cigareta, koje će biti skuplje zbog višestrukog povećanja carina, jer će se duhan i duhanski proizvodi iz EU uvoziti po carini od 56,7 posto, tako da će Srbija imati prednost u izvozu duhana u Hrvatsku i na CEFTA tržište, ocijenjeno je na skupu u Gospodarskoj komori Srbije.
Istodobno, na sjednici je istaknuto da će ulazak Hrvatske u EU donijeti sa sobom i neke nepovoljne okolnosti za Srbiju. To se poglavito odnosi na izvoz šećera, jer će količina koja se iz Srbije plasira na tržište Hrvatske biti uključena u ukupnu kvotu za izvoz srbijanskog šećera u EU, koja iznosi 180.000 tona, rečeno je na skupu u Gospodarskoj komori Srbije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu