Ulaskom u EU: Izlazimo iz CEFTA-e i gubimo 4.000 radnih mjesta

Autor: Poslovni.hr , 24. ožujak 2013. u 13:10
Guliver/Thinkstock

Moramo zatvoriti vrata brojčano puno manjem tržištu – zemljama CEFTA-e, s 27 milijuna potrošača.

Hrvatskim se proizvođačima ulaskom u EU otvara tržište s 500 milijuna potrošača. Ipak, trebat će određeno vrijeme i puno marketinškog truda i novaca da bi se naši proizvodi dobro pozicionirali na tom ogromnom tržištu, piše Novi list. S druge strane, na naše će tržište, od 1. srpnja s otvorenim granicama stizati konkurentni proizvodi s europskog tržišta.

Istodobno, moramo  zatvoriti vrata brojčano puno manjem tržištu – zemljama CEFTA-e, s 27 milijuna potrošača. Kako Novi list navodi, riječ je o tržištu koje nas odavno voli i kupuje i na kojem zarađujemo. Kako će na našim najvećim izvoznim tržištima, Srbiji i BiH, Makedoniji, zatim i Albaniji, Crnoj Gori, na Kosovu i u Moldaviji, hrvatski proizvodi zbog uvođenja visokih carina, ili povećanja postojećih, postati skuplji, time i nekonkurentni, sve više hrvatskih proizvođača najavljuje preseljenje dijela, moguće i čitavih pogona u te države. Prema predviđanjima hrvatskih ekonomista, to će Hrvatskoj donijeti pad BDP-a od 0,4 posto samo u ovoj godini, no i gubitak više tisuća radnih mjesta, projekcije govore o tri do čak četiri tisuće, piše Novi list. 

Jedino što bi moglo zaustaviti hrvatske proizvođače, posebno one u prehrambenoj industriji, koje će zadesiti najveće carine na putu u zemlje regije, od preseljenja dijela proizvodnje u susjedne države jest pozitivan ishod pregovora EU-a s državama regije o zadržavanju postojećeg, povlaštenog trgovinskog režima, ili barem ublažavanje onog koji stupa na snagu ulaskom Hrvatske u EU. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

“Kako će na našim najvećim izvoznim tržištima, Srbiji i BiH, Makedoniji, zatim i Albaniji, Crnoj Gori, na Kosovu i u Moldaviji”

Sto puta ponovljena laž postaje istina, jel? Glavna hrvatska izvozna tržišta su Italija, BiH, Njemačka, Slovenija i Austrija. S time da u Italiju izvezemo skoro 3x više nego u Austriju. Dakle, ove ostale zemlje nisu ni blizu vodećima, osim BiH, koja nam je vrlo bitna.

Ne znam koji je interes prikazivati ove zemlje kao naše najvažnije izvozne partnere, kada to jednostavno nije istina. Naravno, to su vjerojatno uglavnom profitabilna tržišta i s njima uglavnom imamo pozitivnu vanjskotrg. bilancu, ali to ne znači da se njihova uloga treba preuveličavati. Žao mi je i što će mnogi poduzetnici ulaskom u EU imati problema s tim tržištima, ali to nije ništa čudno s obzirom da su oni koji su plaćeni da brinu o tome jedino mislili kako nas što prije pod svaku cijenu ugurati u EU. Probleme zbog izlaska iz CEFTA-e takvi nisu htjeli slušati.

New Report

Close