Indeks povjerenja private equity fondova u Srednjoj Europi u drugom ovogodišnjem krugu istraživanja zabilježio je pad, pokazuje istraživanje konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte Analiza povjerenja private equity fondova u Srednjoj Europi. Za razliku od svibnja 2012., kada je vrijednost indeksa povjerenja iznosila 101, u ovom krugu istraživanja njegova se vrijednost smanjila te sada iznosi 71, priopćeno je iz Deloittea.
„Tijekom protekle dvije godine indeks je zabilježio značajne oscilacije te je po četvrti put za redom došlo do promjene trenda. Nakon oporavka do kojeg je došlo u travnju, pad zabilježen u listopadu predstavlja mogući odgovor na bojazni vezane uz očekivanja ekonomskog rasta poslovnih partnera i nesigurnosti u eurozoni, sumnju vezanu uz oporavak u Češkoj, Mađarskoj i Hrvatskoj i mogućnost usporavanja rasta u Slovačkoj, Rumunjskoj, pa čak i Poljskoj.“, naglašava Ivica Krešić, direktor u Odjelu za financijsko savjetovanje u Deloitteu.
Čak 59 posto ispitanika, djelatnika private equity fondova u najvećim gospodarstvima Srednje Europe, predviđa daljnje pogoršanje ekonomske klime, dok nitko nije prognozirao poboljšanje. S druge strane, u travnju ove godine čak je 23 posto ispitanika predviđalo da će doći do poboljšanja.
Ipak, nije sve tako crno. Primjerice 17 posto ispitanika je izjavilo da se trenutno fokusira na prikupljanje novih sredstava za investiranje. Također, 35 posto anketiranih predviđa da će tijekom idućih šest mjeseci više kupovati nego prodavati, dok 21 posto ispitanika smatra da će do proljeća porasti efikasnost njihovih investicija.
Među najznačajnijim transakcijama do kojih je došlo u posljednje vrijeme je kupovina poljskog maloprodajnog lanca EKO od strane Advent Internationala. Također, Mid Europa je nedavno najavila akviziciju mađarskog proizvođača dodataka prehrani Walmarka i slovačke farmaceutske tvrtke Alpha Medical.
„Očekuje se da će skorim ulaskom Hrvatske u EU značajno porasti interes private equity fondova za ulaganje u našu zemlju. Kako su mnogi private equity fondovi već uspostavili značajno prisustvo u raznim industrijskim granama u, primjerice, Poljskoj i Češkoj, kupnjom tvrtki iz iste djelatnosti u našoj regiji postigli bi sinergijske efekte koje traže.“, zaključuje Krešić.
Jedno je sigurno, private equity fondovi u Srednjoj Europi nastavljaju ciljati na stvaranje dodane vrijednosti te održivog i profitabilnog poslovanja u ova izazovna vremena u kojim se okolnosti i tržišni sentimenti često mijenjaju, zaključuju iz Deloittea.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.PE fondovi u Hr nemaju:
-kvalitetne dovoljno velike firme koje bi kupovali (equity > 20 mil Eura) koje imaju predvidive cash flow-ove
-trgovacko pravo je “sporo i nestrucno”
-porezni rezim u RH je nepovoljan (osim za ulaganje kredita iz nekog poreznog raja sto je moguce no ozbiljni PE fondovi to izbjegavaju)
-lokalna burza je mala, plitka i nelikvidna (exit moze biti samo u inozemstvu)
-u srednjoj EU je problem sa kreditima tj leverage-om koji je nuzan za transakciju – trziste kredita je gotovo presusilo.
Uglavnom, PE fondovi nece imati posla u Hr niz godina iz gore opisanih razloga. Steta jer HR fali “Market for Corporate Governance/Control” kako nesposobne uprave nebi mogle dugo unistavati firme bez posljedica (npr. Pliva nekoc , Koncar jos uvijek itd.).
Uključite se u raspravu