Ulaganja koči loša regulativa

Autor: Poslovni dnevnik , 11. rujan 2013. u 22:00
Glavnina naših tvrtki u razvoj ulaže do 3% godišnjeg prihoda/PIXSELL

Čak 43% hrvatskih tvrtki ne ulaže u istraživanje jer ne znaju kako će se to porezno tretirati.

U istraživanje i razvoj trenutno ulaže 90 posto tvrtki u regiji i u Hrvatskoj, a većina hrvatskih (66 posto) neće u idućim godinama povećavati ta ulaganja jer nisu sigurne kako ih porezne vlasti tretiraju.

Pokazuje to istraživanje konzultantske tvrtke Deloitte, provedeno elektroničkim upitnikom u 233 tvrtke iz Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke i Hrvatske (31 privatna tvrtka).Ta ulaganja hrvatski zakon najviše potiče smanjenjem porezne osnovice za plaćanje poreza na dobit, što ide na ruku većim, profitabilnijim tvrtkama, a ne onima s malom dobiti ili startupima. Direktorica u Deloitteu zadužena za istraživanje i razvoj Sonja Ifković objasnila je kako je čak 43 posto ispitanih izostanak ulaganja obrazložilo nesigurnošću kako će ih porezne vlasti tretirati, zbog nedovoljne definiranosti regulative, uslijed koje velik broj tvrtki ne zna što se točno smatra ulaganjem u istraživanje i razvoj.Tijekom istraživanja je, naime, čak 30 posto ispitanika na upit koliko ulažu odgovorilo da ne zna. To bi se, smatra Ifković, u budućnosti moglo promijeniti jer strukturni fondovi EU nude poticaje za ulaganje u istraživanje.

Glavnina hrvatskih tvrtki, njih 37 posto, u istraživanje i razvoj ulaže do tri posto godišnjeg prihoda, a samo četiri posto ulaže više od 10 posto prihoda. Usporedbe radi, u Slovačkoj više od 10 posto prihoda ulaže više od 47 posto obuhvaćenih tvrtki. Istraživanje je pokazalo i da je jedan od glavnih razloga za izostanak većih ulaganja nedostatak kvalificirane radne snage (77 posto ispitanih). Istodobno je samo 30 posto ispitanika prepoznalo važnost suradnje s akademskom zajednicom, odnosno sveučilištima i istraživačkim institutima, dok je taj postotak u Slovačkoj gotovo 50 posto. U Deloitteu upozoravaju na to da ti podaci govore i o nedostatnim ulaganjima da se u Hrvatskoj postigne cilj EU o intenziviranju ulaganja u istraživanje i razvoj do 2020. godine na tri posto BDP-a. U EU se, naime, trenutačno u to ulaže oko dva posto BDP-a, a u Hrvatskoj tek 0,7 posto BDP-a, uz plan da se do 2020. poveća na 1,4 posto BDP-a. 

Komentirajte prvi

New Report

Close