Ulagači Vladi: Ne požurite li s Imunološkim, možete ga zatvoriti

Autor: Marija Crnjak , 26. lipanj 2014. u 22:00
Imunološki zavod već je ostao bez licencije za krvne pripravke/Marko Prpić/PIXSELL

Potkraj 2015. istječe dozvola za virusna cjepiva. Dotad novi vlasnik treba obaviti niz procedura, za koje je potrebno barem godinu i pol.

Natječaj za odabir strateškoga partnera za Imunološki zavod bit će objavljen u prvoj polovici srpnja, nakon što do kraja ovog tjedna članovi Povjerenstva za odabir dostave dopunu predloženih kriterija za obvezujuće ponude, ustvrdili su u četvrtak u Ministarstvu gospodarstva na naš upit temeljem ozbiljnih upozorenja iz redova potencijalnih investitora.

 

21,6mil.

kuna gubitka ostvario je Imunološki zavod u 2013.

Ulagači iz farmaceutske industrije tvrde da je vrijeme mudrovanja isteklo. Ako se najkasnije ovog ljeta ne odabere strateški partner za Imunološki i ne pokrene procedura kod različitih regulatora, Imunološki zavod može staviti ključ u bravu, a glavni krivac bit će država, koja godinama nije u stanju donijeti jednostavne odluke. Mnogo je razloga zbog kojih treba brzo djelovati, no Vladi to očito nije jasno, kažu naši sugovornici."Nije nam jasno zašto proces traje toliko dugo. Najprije smo čekali da se raspiše poziv za iskazivanje interesa, sad već dva mjeseca čekamo mogućnost da napravimo due diligence. Netko očito ne razumije o kakvoj je industriji riječ. Imunološki zavod ostao je bez licencije za krvne pripravke, potkraj 2015. istječe i dozvola za virusna cjepiva.

Možda se to na prvi pogled čini dugim razdovljem, no treba znati da dotad novi vlasnik treba obaviti niz procedura, od stjecanja GMP certifikata (Good manufacturing practice) nadalje. Za sve postupke potrebno je barem godinu i pol. Odbrojavamo, dakle, zadnje dane u kojima se Imunološki ima šanse izvući, naravno ako ulagači ocijene da im se ulaganje isplati", objašnjava naš sugovornik iz farmaceutske industrije. Situacija je i dalje vrlo neizvjesna, investitori koji su pokazali interes za Imunološki tek trebaju napraviti dubinsko snimanje tvrtke koja godinama posluje s gubitkom u devastiranim objektima, ima previše zaposlenih, zastarjelu opremu, te je ostala bez ključnih licencija u dijelu proizvodnje.

Pitanje je hoće li im se svidjeti ono što vide. Interes za Imunološki zavod iskazali su Bilthoven Biologicals, Nexus Private Equity Partners (uz PharmaS), Royal Derryclare iz Dublina, riječki JGL, Geneza, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Grad Zagreb i zagrebačka tvrtka Visia Croatica. Svi koji su iskazali interes bit će pozvani na dubinsko snimanje i dostavu obvezujućih ponuda. U Ministarstvu kažu da će dubinsko snimanje trajati mjesec dana. 

Komentirajte prvi

New Report

Close