Europsko tržište javne nabave za znanstvene projekte 'teško' je 38 milijardi eura.
To se ocjenjuje i kao sjajna prilika za hrvatske visokotehnološke tvrtke, no problem je što mnoge misle da su male i slabe, odnosno da bi se natjecale i tako dobile unosne poslove potrebne su dodatne aktivnosti u cilju dobre organizacije i koordinacije znanstvene industrije.
Ističe to fizičar Tonči Tadić s Instituta Ruđer Bošković, pritom apelirajući na dvije stvari: osnivanje klastera znanstvene industrije pri HUP-u i potpisivanje sporazuma između naših i španjolskih gospodarstvenika koji rade na znanstvenim projektima.
Tako bi se bolje realizirali hrvatski znanstveni potencijali u biznisu i kroz tri poznata projekta. Uz DONES u vrijednosti 750 mil. eura, to je i DTT koji iznosi 1,5 mlrd. eura te ITER s 15 milijardi eura, na kojem već surađuju Institut za nuklearnu tehnologiju, Monting Power Systems te Primakon.
Tadić napominje važnost prezentacije na Simpoziju SOFT 2020 u Dubrovniku u rujnu, kada Hrvatska postaje centar fuzijskih istraživanja. Ne radi se samo o jedinstvenoj prilici da se promoviraju fuzijska istraživanja u Hrvatskoj i EU na svjetskoj razini na najbolji način, kaže, već se kroz poseban dio programa i industrijske izložbe susreću i predstavljaju tvrtke iz cijelog svijeta.
"Na dnevnoj bazi od dvije do tri tvrtke iz EU primam pozive radi SOFT-a, no iz Hrvatske nitko još nije zvao. Pozivam poduzetnike da se jave i aktivnije uključe u poslove oko kojih se vrte milijarde eura", kaže fizičar Tadić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu