Ukida se agencija koja je bez kontrole trošila milijun eura godišnje

Autor: Poslovni.hr , 03. listopad 2024. u 15:36
Foto: pixabay

Svi njeni troškovi odnose se na plaće, doprinose, materijalne troškove, službena putovanja i slično.

Jedna od najnepotrebnijih i najbesmislenijih ustanova u državi, agencija nazvana Eko-Kaštelanski zaljev, koncem ove godine napokon se ukida – odnosno pokreće se proces njenog pripajanja splitskoj javnoj tvrtki Vodovod i kanalizacija, doznaje tportal.

Upravo ova splitska tvrtka u posljednje tri godine potpuno je pokrivala sve troškove Eko-Kaštelanskog zaljeva, koji su se za 19 zaposlenih kretali preko milijun eura godišnje, a s druge strane nije imala nikakvu stvarnu kontrolu nad poslovanjem ustanove, zapošljavanjem, troškovima i slično.

Drugim riječima – agencija je trošila i na koncu godine ispostavljala račun Vodovodu. Svi njeni troškovi odnose se na plaće, doprinose, materijalne troškove, službena putovanja i slično. Milijun eura. Primanja zaposlenika su pritom višestruko iznad državnog prosjeka: još 2019. godine, posljednje za koju su objavljeni službeni podaci, prosječna plaća ondje iznosila je preko 2,5 tisuće eura, piše tportal.

U Upravnom vijeću Eko-Kaštelanskog zaljeva godinama sjedi čak 11 članova te primaju mjesečnu naknadu od oko 500 eura.

S druge strane, ova agencija posljednjih godina nije imala nikakvu stvarnu svrhu: Vodovod i kanalizacija dodjeljivao joj je poslove koje je obavljala “u njegovo ime i za njegov račun”, a zapravo se radilo o sitnim zahvatima čija se vrijednost kretala od nekoliko desetaka do nekoliko stotina tisuća eura.

Nevjerojatna situacija

Ovog ljeta, kada je na terenu došlo do zastoja, iz Vodovoda i kanalizacije obratili su se Eko-Kaštelanskom zaljevu s molbom da se problem razriješi, no dobili su odgovor da je kompletna agencija na višetjednom godišnjem odmoru.

Sam Eko-Kaštelanski zaljev 1998. godine osnovali su država, Splitsko-dalmatinska županija, gradovi Split, Solin, Kaštela i Trogir, Hrvatske vode te Vodovod i kanalizacija nakon što je Kaštelanski zaljev (s Bakarskim) proglašen crnom točkom Jadrana. U početku je to imalo smisla jer lokalne komunalne tvrtke nisu imale kadrovskih kapaciteta provesti tako velike projekte.

Međutim ubrzo se situacija preokrenula i sve je eskaliralo prije šest godina, kada se kompletna lokalna vlast na širem splitskom području, uključujući HDZ-ovog župana Blaženka Bobana, u neuobičajeno oštrom pismu upućenom premijeru Andreju Plenkoviću pobunila zbog pokušaja dodjele posla na splitskoj aglomeraciji Eko-Kaštelanskom zaljevu i upozorila da zbog toga prijeti propast više stotina milijuna eura vrijedne investicije. Tportal je tada jedini pisao o ovoj pobuni. Plenković je reagirao i problem je riješen.

Vodovod bez moći odlučivanja

Država je 2021. ukinula svoje financiranje ove agencije, koje je dotad iznosilo 50 posto, pa svi troškovi padaju na teret Vodovoda i kanalizacije – odnosno Splita, koji u Upravnom vijeću ima samo jednog od ukupno 11 članova i realno nema nikakvu moć odlučivanja.

Potom se na računima građana ukida stavka “naknada za razvoj”, od koje se zapravo godinama financirao Eko-Kaštelanski zaljev – što više nije moguće jer ta sredstva služe za financiranje projekata, a ne bespotrebnih ustanova. Sve su to bili koraci prema ukidanju ove agencije, a ona se pokazala vrlo tvrdokornom i uspješnom u višegodišnjem otporu vlastitom nestanku.

Ključnim će se pokazati zaključak Vijeća za vodne usluge, svojevrsnog nezavisnog regulatornog tijela na razini države, koje je u rujnu ove godine odlučilo da, pojednostavljeno, Vodovod i kanalizacija od konca 2024. godine više ne treba i ne smije financirati agenciju Eko-Kaštelanski zaljev.

Samo pripajanje ove ustanove trgovačkom i komunalnom društvu, koje uz to djeluje po posebno pisanom zakonu, složen je proces i mogao bi potrajati – no najvažniji koraci odvit će se u idućih nekoliko mjeseci. Kako tportal neslužbeno doznaje, svi zaposlenici agencije prijeći će u posebnu jedinicu u splitskoj komunalnoj tvrtki i ondje nastaviti raditi na istim projektima, ali i na drugima koji im se dodijele. Svoje visoke plaće zadržat će još vrlo kratko jer se u tvrtki upravo priprema nova sistematizacija, u što će se i oni morati uklopiti. Drugim riječima – morat će raditi više posla za manje plaće nego dosad.

Komentirajte prvi

New Report

Close