Udruga Franak u petak je, reagirajući na priopćenje Hrvatske udruge banaka (HUB) od prethodnoga dana na presuda Suda EU vezanu uz rumunjski slučaj, poručila da su banke morale znati kako se tečaj švicarskog franka kretao u prošlosti, a u skladu s time morale su na taj rizik upozoriti potrošače.
HUB je, naime, povodom presude Europskog suda koja se odnosi na slučaj rumunjskih dužnika po kreditu u švicarskim francima, a koji je Udruga Franak proglasila povijesnom pobjedom za dužnike u 'švicarcima', u četvrtak nastojao pojasniti okolnosti ugovaranja kredita u valutnoj klauzuli CHF, pa je poručio i da presuda Suda EU neće imati direktnog utjecaja na Hrvatsku.
HUB je poručio i da banke nisu mogle znati kako će se kretati tečaj CHF-a u budućnosti, no u Udruzi Franak ističu da svaka banka ima odjel riznice koji upravlja valutnom i kamatnom pozicijom banke te trguje vrijednosnim papirima i drugim derivativnim instrumentima, pa zaključuju da su banke morale znati kako se CHF kretao u prošlosti te su, u skladu s time, minimalno na taj rizik morale upozoriti potrošače.
"Budući da je CHF vrlo nestabilna valuta, to znači da se takva nestabilna valuta mora kod ugovaranja promatrati drastično drugačije nego, primjerice, euro. Banke su kod ugovaranja morale upozoravati potrošače na razlike između eura i CHF-a kao valutnih klauzula", smatraju u Udruzi Franak.
Nadalje, na HUB-ovu konstataciju da bankama nije dopušteno spekulirati na deviznom tržištu, Franak odgovara da je činjenica kako banke nisu imale depozite u 'švicarcima', niti inozemne CHF kredite u veličinama u kojima su ugovarale potrošačke CHF kredite, pa stoga, zaključuju u Udruzi, banke jesu spekulirale.
Smatraju i kako HUB griješi zaključujući da se presuda Suda EU ne odnosi na kredite u Hrvatskoj, jer su Rumunji ugovarali kredite u stranoj valuti, a ne s valutnom klauzulom. Sud EU, navode u Udruzi Franak, nigdje u svojoj odluci ne radi bilo kakvu distinkciju u tome smislu, niti se ona ukazuje kao bilo kakav relevantan aspekt odluke.
Isto tako, tvrdnje banaka kako prije 2013. nije bilo propisano kako ugovarati promjenjivu kamatnu stopu u Udruzi Franak također smatraju neistinitom, pa temeljem Zakona o obveznim odnosima zaključuju da su banke, unatoč činjenici da činidba odnosno promjena kamatne stope mora biti odrediva, ugovarale neodredivu činidbu odnosno neodredivu kamatnu stopu.
Kao odgovor na jedan od HUB-ovih zaključaka kako je Sud EU presudom ustvrdio kako kasnija neravnoteža ne može biti razlogom ispitivanja poštenosti ugovorne odredbe citirali su dio presude (za rumunjski slučaj) u kojemu se navodi: "Članak 3. stavak 1. Direktive 93/13 treba tumačiti na način da se nepoštenost ugovorne odredbe treba ocijeniti s obzirom na vrijeme sklapanja predmetnog ugovora, uzimajući u obzir sve okolnosti za koje je pružatelj usluga mogao znati u to vrijeme i koje su mogle utjecati na naknadno izvršenje spomenutog ugovora s obzirom na to da ugovorna odredba može unositi neravnotežu između stranaka koja se očituje tek tijekom izvršenja ugovora. U tom pogledu, na sudu koji je uputio zahtjev je da procijeni, s obzirom na sve okolnosti glavnog postupka i uzimajući u obzir osobito stručnost i znanja pružatelja usluga, u ovom slučaju banke, u vezi s mogućim promjenama tečaja i rizicima svojstvenima sklapanju ugovora o zajmu u stranoj valuti, kao prvo, moguće nepoštovanje zahtjeva postupanja u dobroj vjeri i, kao drugo, postojanje eventualne znatnije neravnoteže u smislu članka 3. stavka 1. Direktive 93/13."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Da, baš te fakat savjetuju u PČM…onako kako ti hoćeš….
Uvijek je u bankama vrijedilo pravilo , švicarac j najsigurniji, jer je ŠVICARSKI, a to je pojam
za multimilijarde koje se množe u švicarskim bankama…
Ako banka nudi švicarce – onda je to najpametnije , ne..?
U to vrijeme , uzimala sam i radila na dva kredita za čuvene stanove .. Prvi je dala Erste banka u švicarcima…..jer SU SAMO TO NUDILI….možete i u eurima, ali….čujte …možda euro ode gore,
a švicarac je uvijek tu negdje ….siguran , ne….stalno jedno te isto, ….mala vjerojatnost neke veće razlike, ne…
DRugi kredit , u PBZ-.u preporučio je agent nekretnina kad je prodavao nekretninu u stilu, pitajte u
PBZ ,,još ima nešto kredita u kunama..? U kunama??? Pa, ako kuna crkne, ili skoči ili padne….?
..Ipak, to Vam kratko traje…ako ih još daju u kunama..i mi otišli u VŽ u PBZ…ljubazan dečko,
sve je sredio brzo…
Nakon par godina, prava drama. Švicarac jednom vlasniku s 200 eura rate , na 2600 kuna..
a drugom 1060,00 skoro i dan danas – bez ijedne scene, drame, i panike….
Da ne povjeruješ !
Tečaj švicarca nije značajnije oscilirao do krize ’08., to se može provjeriti
Zato i je bila ideja da se manjim ‘troškom’ na posudbi CHF banke namire u razlici (marži)
Međutim onda je krenula kriza… i bankarske elite (prije svega austrijske banke kod nas, poslije su to popratile talijanske) su se domislile kako zaraditi i na tečaju, i rastu kamata, pa su tu finu zaradu(dobit) domaćeg bankarskog sektora prelile bankama-majkama
Ostalo je povijest a najbolje od svega je da dva suca, na istom sudu, u istom meritumu stvari, donose suprotne presude (npr. Osijek)
Dakle da je sudstvo jedinstveno držalo bi se i jedinstvene pravne prakse
I onda se pitamo čemu PSN-e, upravo zbog toga da se to i takvo sudstvo zaobiđe!
CHF nestabilna valuta ?
Svicarska je jedna od najstabilniojih ekonomija na svijetu. S druge strane clanice Eurozone tipa Grcka, Italija, Portugal su madju najnestabilnijima.
Uključite se u raspravu