Udruga Đakovština žalit će se na odluku Trgovačkog suda u Zagrebu zbog odbijanja njenog tužbenog zahtjeva za naknadu štete od države zbog neobjavljivanja ponude za preuzimanje istoimene tvrtke, najavio je danas predsjednik Udruge Rade Blažević i ističe da je riječ o političkoj odluci.
"Žalit ćemo se na takvu odluku u zakonskom roku Visokom trgovačkom sudu. Smatramo da je to politička presuda, kao, uostalom, stečaj i nestanak s gospodarske scene tvrtke Đakovština. Držimo da je naše potraživanje pravno utemeljeno i mi ćemo to dokazati, samo je pitanje vremena. Odgađanje presude u našu korist državni proračun koštat će svaki mjesec milijun kuna. O tome smo obavijestili i predsjednika države, i premijera", kaže Blažević.
Udruga, na koju je prava prenijelo njenih 468 članova malih dioničara, tužbu je podigla prije približno godinu dana na iznos od oko 83 milijuna kuna plus zatezne kamate počevši od 2008. godine. Blažević podsjeća kako je Udruga s državom bila spremna na nagodbu, no ona nije bila prihvaćena, pa su mali dioničari krenuli u sudsku bitku.
"Da nismo sigurni u svoja vlasnička prava, koja nikome ne mogu biti uzeta, ne bismo išli u sudsku bitku koju ćemo na kraju dobiti, a sve će, za što je odgovorna država jer se nije htjela nagoditi, platiti građani, porezni obveznici", kaže Blažević.
U jučerašnjem priopćenju DORH-a navodi se da je Trgovački sud prihvatio argumentaciju zagrebačkog Županijskog državnog odvjetništva da u tom slučaju ne postoji zajedničko djelovanje Ministarstva financija, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO), Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) i Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) iako im je zajednički osnivač država. Prihvatio je i prigovor zastare te prigovor da nisu ispunjene pretpostavke odgovornosti za štetu.
U tužbi Đakovštine navodi se da je 27. prosinca 2007. održana izvanredna glavna skupština dioničara na kojoj je donesena odluka o povećanju temeljnog kapitala društva pretvaranjem potraživanja Ministarstva financija, HZMO-a i HZZO-a u dionice. Temeljni kapital društva tako je povećan za više od 78 milijuna kuna i izdano je 260.542 dionica serije "C" nominalne vrijednosti 300 kuna koje su upisali ulagatelji razmjerno veličini uloga.Tužitelji su tvrdili da je time za državu nastala obveza objavljivanja ponude za preuzimanje preostalih dionica društva po cijeni od 300 kuna po dionici.
No, Presudom Trgovačkog suda u Zagrebu u cijelosti je odbijen tužbeni zahtjev tužitelja i dosuđen parnični trošak Republici Hrvatskoj u iznosu od 675.000 kuna, navodi se u priopćenju DORH-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu