Prije više od 10 godina, točnije 2013. godine, Europska komisija donijela je uredbu o obveznoj ugradnji ekoloških kondenzacijskih bojlera, a plan je da se kroz nekoliko godina svi pridržavamo te uredbe kako bismo prema planu do 2050. godine kao kontinent postigli klimatsku neutralnost.
Taj potez Europe direktno će utjecati i na nas građane. Naime, plin, ali i ostala goriva postaju nepoželjni te ih se Europa suptilno planira riješiti ili barem smanjiti njihovu upotrebu na način da od 2027. kreće naplata CO2 emisija na njih, piše Net.hr
Prema nekim predviđanjima, samo plin bi nakon toga mogao poskupjeti barem 50 posto.
Osim same cijene energenata, građani će morati napraviti još jednu veliku investiciju – zamijeniti svoje stare bojlere, a koji su već sada prošlost u sedam europskih zemalja.
Naime, Direktivom je propisano da se svi postojeći fasadni plinski bojleri moraju zamijeniti kondenzacijskima, koji su sigurniji za korištenje, ali i skuplji. A ta zamjena će se, kako stvari za sada stoje, morati izvršiti do 2040. godine, kako je nedavno gostujući u različitim medijima istaknuo i prof.dr.sc. Neven Duić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Katedra za energetska postrojenja i energetiku.
Stručnjaci ističu da bi to moglo stvoriti dosta problema onima koji žive u zgradama, jer trošak nije samo promjena bojlera, već će se morati modificirati i dimnjaci. S obzirom da se velik dio stanovništva u Hrvatskoj, posebice u kontinentalnom dijelu, griju na plin, to bi mogao biti dosta veliki udarac na kućne budžete.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu