Učestalija upotreba mirenja povećat će učinkovitost pravnog sustava

Autor: Poslovni.hr , 12. prosinac 2012. u 17:07
Thinkstock

Poduzetnici korištenjem mirenja uvelike smanjuju ukupne troškove sporenja, štede vrijeme te druge ljudske i materijalne resurse…

Američka gospodarska komora i Hrvatska udruga za mirenje (HUM), uz potporu Američkog veleposlanstva u Zagrebu danas su predstavili gospodarske prednosti mirenja i započeli dvodnevnu radionicu za gospodarstvenike na istu temu – ''Mediate Don't Litigate''. Na početku događanja okupljenima su se obratili veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj, Nj.E. Kenneth Merten, gosp. Vanja Bilić, pomoćnik ministra pravosuđa, te gosp. Paolo Berizzi, Šef odjela za politička, gospodarska i trgovinska pitanja Delegacije EU u Hrvatskoj i gosp. Ivan Vidaković, predsjednik Američke gospodarske komore, priopćeno je iz Američke gospodarske komore.

Prednosti korištenja medijacije u gospodarstvu predstavili su gosp. James E. McGuire, odvjetnik za najveću arbitražnu tvrtku u SAD-u, JAMS, David H. Burt, odvjetnik za globalnu tvrtku DuPont, Srđan Šimac, predsjednik Hrvatske udruge za mirenje, gosp. Mladen Vukmir, Odvjetničko društvo Vukmir i suradnici.

Veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj, Nj.E. Kenneth Merten tijekom svoga govora poručio je „Veleposlanstvo podupire upotrebu mirenja u Hrvatskoj i želi pomoći u njegovom širenju. USAID je još 2003. godine pomogao hrvatskom pravosudnom sustavu uvesti mirenje. Mirenje se široko upotrebljava u SAD-u i gospodarstvo je prepoznalo njegove prednosti. U Hrvatskoj je trenutno na sudovima 58.000 neriješenih trgovačkih slučajeva. Široka upotreba mirenja može poboljšati učinkovitost pravosudnog sustava i imati pozitivan učinak na gospodarsku klimu. Za gospodarstvenike je bitna predvidljivost poslovnog okruženja pri čemu je učinkovitost pravosuđa od velike važnosti.“

Poduzetnici korištenjem mirenja uvelike smanjuju ukupne troškove sporenja, štede vrijeme te druge ljudske i materijalne resurse, isključuju neizvjesnost rezultata sporenja, a što je možda najvažnije, nagodba u postupku mirenja omogućuje im sačuvati poslovni odnos s drugom strankom u sporu. Predsjednik Američke gospodarske komore, Ivan Vidaković istaknuo je „Mirenje  je ekonomičniji i učinkovitiji način rješavanja sporova u kojemu uključene strane postižu obostrano zadovoljstvo pronalaženjem zajedničkog i vlastitog rješenja spora.“

Mirenjem se tradicionalni sustav rješavanja sporova ne dovodi se u pitanje, već se usavršava i nadopunjuje – reducira se vrijeme i troškovi parničenja, pospješuje nagađanje u i izvan sudova, rasterećuju sudovi i uvećava zadovoljstvo stranaka i javnosti pravnim i sudskim sustavom.
Predsjednik Hrvatske udruge za mirenje, Srđan Šimac je napomenuo ''Postupak mirenja je vrlo učinkovit, a najveći broj mirenja dovršava se već na prvom sastanku. Zanimljivo je spomenuti da je upravo nedavno riješen spor star 18 godina u samo mjesec dana tj. 6 sati a najnoviji primjer je rješavanje spora starog 8 godina u samo 2,5 h.“

Nema razlike između nagodbe sklopljene pred sudom i u postupku mirenja izvan suda. I jedna i druga imaju značaj ovršne isprave. U SAD-u se zbog prednosti mirenja i drugih oblika izvansudskog rješavanja sporova, više od 90% sporova u konačnici rješava izvan-sudskim putem. Provođenje mirenja unutar EU je politički prioritet. Italija je nedavno uvela medijaciju kao obavezan korak prije tužbe u većini vrsta sporova a po količini upotrebe prednjače Nizozemska i Velika Britanija. U Hrvatskoj broj sporova riješen mirenjem je još uvijek zanemariv. 

Komentirajte prvi

New Report

Close