U studenom pad deficita robne razmjene na godišnjoj razini

Autor: Poslovni.hr , 02. siječanj 2013. u 09:27
Ilustracija

U studenom je u Hrvatsku uvezeno robe u vrijednosti od 1,33 milijarde eura, dok je izvezeno robe u vrijednosti 865 milijuna eura.

Iako je u studenom u odnosu na listopad zabilježen pad i izvoza i uvoza roba, na godišnjoj razini se nastavlja snažniji rast robnog izvoza od robnog uvoza, pišu analitičari u novom izdanju publikacije RBA Dnevne financijske vijesti.

Prema posljednjim podacima DZS-a u studenom je u Hrvatsku uvezeno robe u vrijednosti od 1,33 milijarde eura, dok je izvezeno robe u vrijednosti 865 milijuna eura. Time je na godišnjoj razini robni izvoz ostvario rast od 16,4%, dok je robni uvoz ostvario pad od 1,9%. Posljedično, deficit vanjskotrgovinske razmjene se smanjio za 24%, dok je pokrivenost uvoza izvozom porasla na gotovo 65%, pišu analitičari.

Promatrajući kumulativno od početka godine, robni je izvoz u razdoblju od siječnja do studenog 2012. bio za 1,6% viši nego u istom razdoblju 2011., dok je robni uvoz ostvario kumulativni pad od 0,4% ( u kunskom izrazu u promatranom razdoblju izvoz je porastao za 2,8%, a uvoz za 0,8%, čemu je pridonijela blaga deprecijacija kune u odnosu na euro).

Promatrajući po NKD-u, u razdoblju od siječnja do studenog 2012. u odnosu na isto razdoblje 2011. rast izvoza zabilježen je u djelatnosti Rudarstvo i vađenje (3,4%), primarno uslijed rasta u djelatnosti Vađenje sirove nafte i prirodnog plina od 15,9%. U prerađivačkoj industriji izvoz je porastao za 0,3%, čemu je pridonio rast izvoza u većini glavnih izvoznih grana, pojašnjavaju RBA analitičari. Tako je u Proizvodnji prehrambenih proizvoda rast iznosio 7,6%, a u djelatnosti Proizvodnje koksa i rafiniranih naftnih proizvoda ostvaren je rast od 9,7% godišnje.

Izvoz je porastao i u djelatnostima Proizvodnja strojeva i uređaja te Proizvodnja električne opreme (7,2% i 3,0% respektivno). S druge strane, u jednoj od naših najvažnijih izvoznih grana – Proizvodnja ostalih prijevoznih sredstava (uglavnom brodogradnja) u promatranom je razdoblju ostvaren razmjerno snažan pad izvoza od 30,9%. Isključimo li ovu granu, izvoz roba je u razdoblju od siječnja do listopada porastao za 5,8% godišnje, zaključuje se u analizi.

Komentirajte prvi

New Report

Close