Osim što je postala čarobna riječ za privlačenje europskih potpora nakon potopa u pandemiji, održivost u turizmu postaje glavni adut u tržišnoj utakmici ne samo između konkurenata unutar Europe, već i u odnosu na druge velike turističke regije, prije svega Amerike i Azije.
Europa je u tome daleko ispred drugih, a Austrija ima ambicija po održivosti biti prva u Europi, s primjerima iz kojih uče i ostali, uključujući Hrvatsku.
Hrvatska Vlada u petak je tako prihvatila novu Strategiju održivog turizma do 2030. godine, što će biti jedna od osnova za realizaciju potpore iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).
Austrija je pak upravo pred finalizacijom novog sustava poticanja investicija u turizmu, čija će poveznica biti upravo održivost, a nove potpore stupit će na snagu u prvom kvartalu 2023. godine.
Godišnje 24,5 mil. eura
Otkrila nam je to austrijska državna tajnica za turizam Susanne Kraus-Winkler, s kojom smo razgovarali u petak u sklopu studijskog putovanja na temu održivog turizma, koje je za hrvatske novinare organizirala Hrvatska udruga turizma (HUT) u partnerstvu s Hrvatskom turističkom zajednicom(HTZ).
U Beču smo se našli s vodećim predstavnicima sektora, a u sveučilišnom gradu Kremsu posjetili međunarodnu Visoku školu za menadžment u turizmu, čiji polaznici rade po čitavom svijetu.
“Teško možemo nastaviti po starom, ovo je doba tranzicije u gospodarstvu i turizmu, u kojem moramo redefinirati mnoge procese, pronaći nova rješenja i alate, i to je proces koji nas čeka u iduće dvije godine.
Novi programi poticanja investicija bit će financirani nacionalnim izvorima u godišnjem iznosu od 24,5 milijuna eura, poticat će investicije u povećanje energetske efikasnosti postojećih objekata, digitalizaciju, stimulirat će jačanje malih i srednjih obiteljskih hotela pogotovo u turistički nerazvijenim područjima, ali i sve investicije povećanja kvalitete života i smještaja zaposlenika, s obzirom na nedostatak stručne radne snage”, pojasnila je Susanne Kraus-Winkler koja ima bogato iskustvo u hotelskom sektoru, a od 2015. do 2018. bila je i na čelu europskog udruženja hotela Hotrec.
Iako je pandemija potencirala potrebu održivosti, Austrija je ovakav smjer definirala već kroz Masterplan razvoja turizma iz 2018. godine, čiju je provedbu pandemija usporila. Katrin Erben, voditeljica održivosti u Austrijskoj turističkoj zajednici otkrila nam je da je tim dokumentom postavljen cilj da Austrija postane najodrživija turistička destinacija na svijetu.
“U tome smo već jako napredovali i visoko smo na ljestvicama održivosti, no konkurencija sve više investira u održiva rješenja. Jasno je, tko neće uložiti u održivost, neće biti konkurentan”, kaže Katrin Erben.
Austrijski turistički sektor je zbog politike strogog zatvaranja u pandemiji jako stradao, čak i u 2021. godini imali su 48 posto manje noćenja turista u odnosu na 2019. godinu.
Branimir Tončinić, direktor predstavništva HTZ-a u Austriji istaknuo je kako se puni oporavak očekuje ove godine. “Iako je rujan Austrija završila s 14 posto minusa u dolascima i 11 posto minusa u noćenjima u odnosu na 2019. godinu, prema aktualnim anketama i dalje su među top tri najpoželjnije destinacije za zimski odmor na ključnim tržištima Europske unije pa očekuju puni oporavak do kraja godine”, kaže Branimir Tončinić.
Državna tajnica Susanne Kraus-Winkler otkriva da su austrijski hoteli u prosjeku podigli cijene za oko 10 posto, a iako su najave za zimsku sezonu dobre, rezervacije su izrazito kratkoročne.
Sporiji povrat ulaganja
Kao i u Hrvatskoj, sektor se sad najviše bori s povećanjem troškova poslovanja i kroničnim nedostatkom kadrova. U održivosti vide rješenja mnogih problema, i oko toga se udružuju i privatni i javni sektor, uključujući sindikate, otkrila nam je državna tajnica.
Primjer angažmana je zajedničko ulaganje u dječje vrtiće, kako bi se u većoj mjeri omogućio rad mladim majkama te tako bolje iskoristila lokalna radna snaga. Austrija ima velika ograničenja u uvozu radne snage, na ukupno 250 tisuća radnika u turizmu, u ovoj godini su imali kvotu zapošljavanja stranaca od svega tri tisuće, a u idućoj godini nedostajat će im od 30-40 tisuća sezonaca.
S pronalaskom radnika doduše nikakvih problema nema Michaele Reitterer, donedavna predsjednica udruge austrijskih hotelijera te vlasnica i direktorica boutique hotela Stadthalle u Beču, prvog energetski neutralnog hotela na svijetu i prvog hotela na svijetu potpuno posvećenog ispunjavanju 17 UN-ovih ciljeva održivog razvoja.
Michaele Reitterer doduše priznaje da ovakva strategija poslovanja ulagačima donosi sporiji povrat, iako se usluge održivog turizma cijene na tržištu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu