U sklopu sajma NAUTIKA 2014. na Zagrebačkom velesajmu održana sjednica Udruženja male brodogradnje

Autor: Objava za medije , 22. veljača 2014. u 14:02
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

Centar za inovacije male brodogradnje CIMB-a i Hrvatski klastera konkurentnosti predstavio je prof. dr. sc. Vedran Slapničar s Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu.

Centar za inovacije male brodogradnje CIMB-a i Hrvatski klaster konkurentnosti, nove direktive EU i njihov utjecaj na malu brodogradnju kao i izmjene Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama te utjecaj na rad ovlaštenih servisera plovila bile su glavne teme 22. sjednice Udruženja male brodogradnje HGK održane 21. veljače u sklopu Zagrebačkog nautičkog sajma NAUTIKA 2014. Sjednicom je predsjedavao predsjednik Udruženja Boris Vukušić.

Centar za inovacije male brodogradnje CIMB-a i Hrvatski klastera konkurentnosti predstavio je prof. dr. sc. Vedran Slapničar s Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Centar je kao neprofitna pravna osoba osnovan 2011. godine u sklopu Fakulteta strojarstva i brodogradnje, a radi objedinjavanja interesa i potreba pravnih i fizičkih osoba te postizanja uspjeha na tržištu u području male brodogradnje. U ljeto prošle godine Centar je organizirao ljetnu školu male brodogradnje u Murteru, a domaćin je bila tvrtka Marina Vinici d.o.o. cilj je bio pripremiti polaznike na rješavanje inženjerskih zadataka u području male brodogradnje. Ove su godine održani te su u pripremi stručni sastanci ove udruge, kazao je Slapničar.

Također je predstavio i Hrvatski klaster konkurentnosti kao neprofitnu organizaciju osnovanu u ljeto 2013. s ciljem povezivanja privatnih, znanstveno-istraživačkih i javnih institucija, a radi jačanja konkurentnosti hrvatskog gospodarstva. U tom je klasteru 26 članova – 16 privatnih, šest javnih te četiri znanstveno-istraživačke institucije. Razlog uključivanja u klaster je povećanje poslovnih i razvojnih mogućnosti, a vizija klastera je primjena znanja i inovacija te liderstvo u proizvodnji brodograđevnih proizvoda, istaknuo je Slapničar dodavši kako i mali brod može biti složen te velike dodane vrijednosti.

Predstavljene nove direktive EU-a

Nove direktive EU i njihov utjecaj na hrvatsku malu brodogradnju predstavio je prof. dr. sc. Izvor Grubišić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Europska Direktiva 2013/53/EU izravno se odnosi na djelatnost male brodogradnje. Tom su direktivom utvrđeni bitni zahtjevi za rekreacijska plovila, dok tehničke pojedinosti donosi Europski ured za normizaciju (CEN), također su u direktivu ušli i okolišni zahtjevi. Direktivom se povećava odgovornost uvoznika, uključuju se plovila za vodomlazni pogon, određuju granične vrijednosti emisije ispušnih plinova, zagađivanje bukom, te spremnik otpadnih voda, kazao je Grubišić dodavši kako je vrijeme za prilagodbu toj direktivi dvije godine.

Članovi Udruženja istaknuli su problem kojeg imaju ovlašteni serviseri plovila, kojih je 377 u Hrvatskoj, u odnosu s koncesionarima marina. Smatraju kako se sputavaju i obespravljuju u radu. Stoga prijedlozima na zakonske izmjene o pomorskom dobru i morskim lukama žele zaštiti ovlaštene servisere, koji trebaju dobiti slobodu rada na području cijele obale, istaknuto je.
Članovi su upoznati i s projektom Cluster club koji je objedinio stotinjak tvrtki male brodogradnje u organizaciji susreta i konferencija, a koji završava 28. veljače. Tvrtka Nauticline iz Splita predstavila je novi materijal podnih obloga za palube koji se koristi u maloj brodogradnji, a članovi Udruženja također su upoznati i s mogućnostima za poslovni sektor u korištenju sredstava Europskih strukturnih fondova. Predstavljen je i Katalog male brodogradnje Udruženja za 2014. godinu u kojem ima noviteta.

Komentirajte prvi

New Report

Close