U Hrvatskoj je zasad više od 50 kupaca “zelene energije” i svi oni su uglavnom veliki subjekti, istaknuto je prošlog četvrtaka na okruglom stolu “Trgovanje zelenom energijom kao mehanizam poticanja izgradnje obnovljivih izvora energije (OIE)” koji je u Novinarskom domu u Zagrebu organizirao Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj (HRPSOR).
Cilj okruglog stola je otvaranje rasprave i promocija tržišnog mehanizma koji omogućuje kupcima, bez obzira radi li se o gospodarstvenicima ili potrošačima, da odaberu kupnju energije iz obnovljivih izvora odnosno “zelenog porijekla”.
“Postoji 50-ak kupaca ‘zelene energije’, koji su u principu svi veliki gospodarski subjekti. Tržište energije negdje je tek startalo jer smo u Hrvatskoj tek od ove godine dobili zakonsku regulativu koja uređuje to područje, a Hrvatska je postala i dio europskog registra. Registar ‘zelene energije’ nalazi se u Hrvatskom operatoru tržišta energije (HROTE), što znači da postoji jamstvo porijekla takve vrste energije koje daje pravo kupcu da se deklarira potrošačem zelene energije”, istaknula je ravnateljica HRPSOR-a Mirjana Matešić. Matešić dodaje i da je “zelena” energija nešto skuplja, ali se zato razlika u cijeni ulaže u razvoj, odnosno u implementaciju obnovljivih izvora, u energetsku učinkovitost.
27posto
OIE trebala bi imati EU do 2030. godine
“Hrvatska, kao članica EU, preuzela je obvezu da do 2030. ima 27 posto obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji energije, uz smanjenje emisija stakleničkih plinova (CO2) od 40 posto i dodatno 27 posto povećanja energetske učinkovitosti”, a što su, kako je ustvrdila Matešić, jako visoki ciljevi u koje treba ozbiljno početi ulagati danas te kako će i ovaj tržišni mehanizam dodatno potaknuti ulaganje i prikupljanje sredstava za razvoj i izgradnju obnovljivih izvora energije.
Direktorica HEP Opskrbe Tina Jakaša istaknula je kako oni, kao vodeći opskrbljivač na tržištu električne energije u Hrvatskoj i regionalni opskrbljivač u Sloveniji, BiH i Srbiji , između ostaloga, u svojoj ponudi imaju i proizvod “zelen” od 2013. godine. Također je naglasila da je, zahvaljujući 26 HEP-ovih certificiranih hidroelektrana, moguće pružiti proizvod “zelene energije” kupcima. “Do danas u Hrvatskoj imamo više od 50 kupaca proizvoda ‘zelen’ koji su prepoznali taj poseban proizvod koji je inovativan, hrvatski, jedinstven na našem tržištu i šalje poruku društveno odgovornog poslovanja, brige za okoliš i ulaganja u obnovljive izvore energije. Do danas smo prodali 630 gigavatnih sati električne energije i sva prikupljena sredstva u iznosu od 750.000 kuna koristimo za projekte obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti za socijalno osjetljive kategorije”, istaknula je Jakaša. Rekla je kako su već dodijelili 400.000 kuna Dječjem domu “Ivane Brlić Mažuranić” u Lovranu te i dalje nastavljaju s projektima.
Voditeljica Odjela za sustav poticaja OIEK, HROTE Dubravka Brkić rekla je kako je operator tržišta odgovoran za izdavanje jamstava podrijetla električne energije i za vođenje Registra jamstava podrijetla električne energije u Hrvatskoj, što podrazumijeva i prekogranične transakcije s ostalim registrima u EU. v
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu