U prosincu prošle godine u Hrvatskoj su potrošačke cijene pale za 0,5 posto na godišnjoj razini, što se zahvaljuje padu cijena goriva, odjeće i obuće te većine prehrambenih proizvoda.
Državni zavod za statistiku (DZS) izvijestio je u četvrtak da su u prosincu cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u odnosu na studeni pale za 0,9 posto, a u odnosu na prosinac 2013. godine za 0,5 posto.
Tako su u prosincu potrošačke cijene ponovne ušle u silaznu putanju, nakon dva mjeseca rasta. Prethodno su pale rekordnih osam mjeseci zaredom.
Zbog toga su u cijeloj 2014. potrošačke cijene skliznule 0,2 posto u odnosu na 2013. godinu.
"Nakon vrlo blagog godišnjeg rasta u listopadu i studenom, u prosincu je indeks potrošačkih cijena ponovno zabilježio pad. Naime, slaba domaća potražnja, uz dio uvezenih deflatornih pritisaka iz zemalja u okruženju, osobito u segmentu energije i prehrambenih sirovina, podržala je pad indeksa potrošačkih cijena u odnosu na prosinac 2013. Pritom je značajan doprinos došao od nižih cijena prehrane i bezalkoholnih pića koje su ostvarile pad od 1,7 posto, a u strukturi potrošačke košarice čine udio od gotovo 30 posto", ističu analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na podatke DZS-a.
U prosincu su na godišnjoj razini najviše pale cijene odjeće i obuće, za 4,6 posto, a slijede cijene prometa, s padom od 3,5 posto, pri čemu su cijene goriva skliznule 5,9 posto.
U prosincu su u odnosu na isti mjesec prethodne godine znatno, 1,7 posto, pale i cijene prehrane te bezalkoholnih pića, koje u strukturi potrošačke košarice imaju najveći udio od gotovo 30 posto. Pritom je većina prehrambenih proizvoda pojeftinila, dok su cijene voća porasle 6,2 posto na godišnjoj razini.
Cijene pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje oslabile su u prosincu 1,1, a cijene ostalih dobara i usluga 1 posto.
S druge strane, u prosincu su na godišnjoj razini najviše porasle cijene rekreacije i kulture, za 3,2 posto, a s rastom od 3,1 posto slijede cijene alkoholnih pića i duhana.
Znatnije su, 1,9 posto, porasle i cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva, dok su cijene zdravstva i komunikacija ojačale 1,4 posto.
Cijene ugostiteljskih usluga porasle su na godišnjoj razini 1,6 posto, a cijene obrazovanja 0,1 posto.
Na mjesečnoj su razini u prosincu najviše, za 7,6 posto, pale cijene odjeće i obuće zbog sezonskih sniženja, dok su cijene prometa pale za 2,2 posto, pri čemu su najviše 4,1 posto, pale cijene goriva.
Cijene pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje skliznule su, pak, u prosincu u odnosu na studeni za 1,2 posto, dok su cijene prehrane i alkoholnih pića niže za 0,3 posto.
S druge strane, cijene alkoholnih pića i duhana porasle su u prosincu u odnosu na studeni za 0,1 posto, dok su u ostalim najvažnijim skupinama cijene ostale nepromijenjene na mjesečnoj razini.
"Tijekom prvog tromjesečja ove godine očekujemo vrlo blagu promjenu potrošačkih cijena, oko nule, ali ponajprije pod utjecajem učinka baznog razdoblja i deflatornih pritisaka iz prošle godine", zaključuju analitičari RBA u svom komentaru.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu