Postupak predstečajne nagodbe splitske građevinske tvrtke Konstruktor-inženjering zasad traje nevjerojatnih 900 dana, no nagodba još nije sklopljena, niti se zna kad bi moglo biti održano novo sudsko ročište. To, pak, znači da je od Finina ročišta na kojem je izglasan plan financijskog restrukturiranja uz podršku vjerovnika, čije tražbine iznose 1,5 milijardi kuna, prošlo već dvije godine, s tim da je većinu vremena dužnikovo poslovanje bilo izvan zakonom predviđenog sustava nadzora.
Pitanje kako je to uopće moguće u prvom redu zanima vjerovnike, koji su zabrinuti za imovinu dužnika sumnjajući u njezinu eventualnu prodaju, što bi ugrozilo naplatu. Duljina postupka razlog je i za probleme nekoliko stotina radnika, posebice proizvodnih, koji su angažirani za rad u Hrvatskoj. Oni imaju potraživanja još iz 2012., dakle prije predstečaja, a u predstečaju plaću ne primaju mjesecima, pa sad razmišljaju o kaznenim prijavama. S druge strane, Sindikat graditeljstva Hrvatske (SGH) priprema akciju kojom želi ubrzati stvari, tj. ako do nagodbe uskoro ne dođe, institucije bi pogurali prema obustavi predstečaja. Potvrđeno nam je to u SGH, gdje razočarani mlakim reakcijama državnih tijela u pogledu duljine Konstruktorova predstečaja počinju sumnjati u iskrene namjere poslodavca i državnih tijela da ga okončaju, ali i u mogućnost pogodovanja dužniku.
42milijuna
kuna prioritetnih tražbina uključeno je u nagodbu
Kako ne postoji rok sudske faze predstečaja, nagodba između dužnika i vjerovnika čak i u tako velikom predmetu, vrijednom ukupno 1,9 milijardi kuna, može se rastegnuti u nedogled. Ovdje je uvjet velik – to je uklanjenje ključne prepreke, a koliko su institucije još spremne čekati, nije jasno. Riječ je o posebnom sporazumu između Konstruktora i Porezne uprave Ministarstva financija. Prema nalogu Trgovačkog suda u Splitu, u zadanom roku od 15 dana, koji je odavno prošao, na taj način morale su se unijeti korekcije u iznos utvrđenih tražbina Ministarstva financija. Takav je nalog dan u sudskoj fazi postupka, kad je formalno utvrđena greška kojom su u ukupnom iznosu utvrđenog Konstruktorova duga uključena i prioritetna potraživanja radnika, iako ona po zakonu ne ulaze u nagodbu. Sklapanje nagodbe stoga je još blokirano, a znakovito je da je još u upravnoj fazi postupka na taj problem nadležne upozoravala bivša predstečajna povjerenica Ankica Čeni.
Prema njezinim navodima, prioritetne tražbine u iznosu od 42 milijuna kuna uključene su u nagodbu, što nije u skladu sa zakonom, iako ona tvrdi da je na vrijeme upozoravala na to. Dosad je sud, doznajemo, slao dvije požurnice vezano za sklapanje navedenog sporazuma, a posljednji put u travnju, kad je s time upoznat i Sindikat. No, kako pomaka nema, SGH prikuplja potpise radnika za pokretanje stečaja Konstruktora. Primjer je to, tvrde u Sindikatu, kako predstečajni postupak ne bi trebao izgledati, dok Finu, Poreznu upravu, Ministarstvo financija i sud prozivaju jer svi oni snose odgovornost za dugo trajanje tog postupka.
On je otvoren još u siječnju 2013., a u listopadu iste godine predstečajna povjerenica Čenić dala je ostavku. Zatražila je da je nagodbeno vijeće razriješi zbog zdravstvenih razloga, no vijeće je to odbilo pojašnjavajući da je predmet već na sudu, što kasnije, kako se ispostavilo, nije bila smetnja za razrješenje. Isto je od vijeća tražio i Konstruktor, koji godinu i pol dana nije imao nadzor nad svojim poslovnjem, zbog čega su se brojni vjerovnici počeli žaliti.
Tek nedavno, i to na prigovor tvrtke Cemex Hrvatska da je Konstruktor dugo bez nadzora, a da se sumnja u otuđivanje imovine, uz argumente da je nadziranje nužno za zakonito provođenje tog postupka i da nadzor nad povjerenikom obavlja nagodbeno vijeće, Ankica Čenić konačno je razriješena, a za povjerenika predstečajne nagodbe imeovan je Tomislav Đuričin. No, njega ne zanima što je bilo prije njega, iako kaže da je dobio očitovanje direktora Žderića u kojem se tvrdi da Konstruktor u predstečaju nije umanjivao svoju imovinu, što je inače strogo zabranjeno. U Konstruktoru na naše upite nisu odgovorili, no neslužbeno doznajemo da tajanstveni strateški partner nje odustao od dogovora te je navodno sa svime upoznata i Zagrebačka banka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu