Industrijska proizvodnja već devet mjeseci zaredom bilježi pad u usporedbama s prethodnom godinom, no nakon što je “zaključavanje” ekonomije rezultiralo dvoznamenkastim minusima u travnju i svibnju, pad je potom usporio.
Prema DZS-u, u lipnju je (kalendarski prilagođeno) sveden na 1,8, a u srpnju na 1,6 posto. Time je i kumulativni pad u prvih sedam mjeseci ublažen na 5,7 posto. Pritom je u prerađivačkoj industriji i uz srpanjsko usporavanje pada (na 3,2%) smanjenje nešto veće, 6,4 posto.
Od 24 kategorije djelatnosti (prema NKD-u) unutar nje samo u šest ih je proizvodnje ove godine porasla. Stopom rasta u sedam mjeseci od gotovo 50% najviše strši proizvodnja naftnih proizvoda, i to unatoč dvoznamenkastom padu u lipnju i srpnju. Uz toliki postotak rasta, čak i razmjerni mali udjel te proizvodnje u ukupnoj (1,8%) djeluje ublažavajuće na ukupan rezultat.
Proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda kao jedan od “dobitnika” u koronakrizi u srpnju je bila gotovo četvrtinu veća nego lani, čime je u sedam mjeseci rast dosegnuo gotovo 10%. Rast, premda uz nešto slabiji srpanjski obujam, ove je godine u kontekstu pandemije očekivan i u farmaceutskoj industriji.
Pozitivan predznak bilježi u 2020. i proizvodnja gotovih metalnih proizvoda, i to 1,7 posto. Nasuprot tome, pad proizvodnje mjeri se dvoznamenkastim stopama i u srpnju, ali i kumulativno u npr. u proizvodnji odjeće koja je u obje usporedbe pala za više od četvrtine.
Za gotovo petinu (19%) ove je godine manja nego lani i proizvodnja pića, koja uslijed narušene turističke sezone i u srpnju bilježi 20-postotni pad.
Isto objašnjenje više-manje vrijedi i za gotovo 10 postotni srpanjski pad industrijske grupacije netrajnih proizvoda za široku potrošnju, koji je kumulativno ipak osjetno manji nego kod trajnih proizvoda (-7,6 prema -17,7%).
Kod kapitalnih proizvoda nakon višemjesečnog niza godišnjih padova proizvodnje u srpnju je napokon došao i rast, i to gotovo 15 posto, čime je kumulativni rezultat ublažen na minus šest posto.
Analitičari uglavnom računaju da će pokazatelji industrijske proizvodnje i u nastavku godine biti pod utjecajem smanjene domaće potražnje i nižeg izvoz robe. Dogodine je izgledan oporavak, ali njegovu intenzitetu u prilog i dalje ne ide konkurentnost i produktivnost industrije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu