U ovome sektoru sve je više posla, a diploma nije čak ni presudna

Autor: Poslovni.hr/Hina , 09. svibanj 2014. u 15:29
Thinkstock

Iako se još uvijek najviše traže VSS stručnjaci, istraživanje je pokazalo i da sve većem broju poslodavaca u sektoru nije bitna diploma koliko vještine.

Više od 70 posto poslodavaca u Hrvatskoj ove godine želi zapošljavati mlade ICT stručnjake, za razliku od prošle godine kada je to željelo njih 63 posto, a ove se godine povećao i broj oglasa za zanimanja IT i telekomunikacija, što pokazuje da se u sektoru ICT-a stvari ipak kreću naprijed.

To je, uz ostalo, istaknuo predsjednik upravnog vijeća Visokog učilišta Algebra Hrvoje Balen u zagrebačkom sjedištu Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) na današnjem predstavljanju rezultata ovogodišnjeg istraživanja o zapošljavanju u ICT sektoru u Hrvatskoj provedenog u sklopu ovogodišnje paneuropske inicijative 'eSkills for Jobs' Europske komisije.

Partneri u tom istraživanju, koje je od sredine travnja do početka svibnja web upitnikom obuhvatilo 450 poslodavaca u ICT sektoru, bili su HUP-ova Udruga informatičke i komunikacijske djelatnosti, Udruga nezavisnih izvoznika softvera-CISEx i HGK.

Iako se još uvijek najviše traže VSS stručnjaci, istraživanje je pokazalo i da sve većem broju poslodavaca za ICT radna mjesta nije bitna diploma koliko vještine, i to posebno za mjesta 'softver developera', 'bussiness anallyst', 'enterprise solutions' konzultant i 'systems engineer' koja se i najviše nude u ovoj godini.

Vezano za ICT sektor jednim od važnijih podataka Balen je izdvojio što je izvoz tog sektora u zadnjih pet kriznih godina porastao na više od milijardu kuna ili za oko 78 posto, kao i da se taj i trend zapošljavanja u tom sektoru nastavlja i ove godine.

Dobrim ocjenjuje i što su najviše u sektoru zapošljavale manje tvrtke, sa 11 do 50 zaposlenih, jer to pokazuje da su i manje ICT tvrtke otporne na krizu.

Institucijama je Balen poručio da je važno motivirati mlade na izbor obrazovanja za ICT zanimanja, kao i da bi bilo dobro da se dodatno razmotre modeli o rasterećenju rada kako bi se povećale investicije i konkurentnost.

Direktor njemačke konuzultantske tvrtke Empirica Werner Korte smatra da treba ulagati u obrazovanje za ICT jer će samo u Europi u idućim godinama slijedom razvoja tehnologije biti otvoreno oko milijun radnih mjesta za ta zanimanja, i to posebno u segmentima mobilnih tehnologija, cloud computinga, big data i social bussinesa.

I glavni tajnik Nacionalnog vijeća za konkurentnost (NVK) Marko Lacković istaknuo je da Hrvatska ima dobro mrežnu i ostalu ICT infrastrukturu, što je njezina i konkurentska prednost, ali da treba poraditi na poboljšanju odnosa između ICT i javnog sektora kojemu može itekako pomoći u rješavanju brojnih administracijskih i drugih problema.

Podsjetio je i na globalnu ljestvicu ICT konkurentnosti (ili Globalno izvješće o informacijskoj tehnologiji Svjetskog gospodarskog foruma) na kojoj je za ovu godinu među 148 zemalja Hrvatska 'skočila' za pet mjesta u odnosu na lani, ili s 51. na 46.

Tu poziciju i taj skok Lacković je ocijenio dobrim, dodajući da je to dijelom pokazatelj da je Hrvatska u ICT-u imala sitnih, ali bitnih rezultata, ali dijelom i rezultat stagnacije i pada zemalja u okruženju na toj listi.

ICT-om bavi se i industrijska strategija, koja ga je uvrstila i među šest ključnih industrijskih djelatnosti u Hrvatskoj jer izvozi, zapošljava i radi s profitom, ali mu, kako i drugim sektorima treba omogućiti bolji zakonski, investicijski, obrazovni i svaki drugi okvir, te više ulagati u istraživanje i razvoj, kazao je na skupu Tomislav Pokaz iz Ministarstva gospodarstva.

Najavio je i da bi ta strategija prema planu trebala biti usvojena do kraja drugog kvartala ove godine.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Neznam odakle vam informacija, ali nije vam točna. Trenutno se otpuštaju informatičari raznih profila sa dugogodišnjim stažom i znanjem (od 25 godina staža na dalje). Novi posao možete sanjati, jer imate previše radnog iskustva i prestari ste. Ipak samo za informaciju, informatičari nikad ne stare, samo tjelesno, jer stalno uče i uvijek su u toku!

New Report

Close