U Oslu održan 9. europski regionalni sastanak

Autor: HUP , 24. travanj 2013. u 22:00
Guy Ryder, glavni direktor Međunarodne organizacije rada, dio hrvatske delegacije (HUP i Vlada RH) te predstavnik slovenskih poslodavaca

Tema sastanka odnosila se na poslove, rast i socijalnu pravdu, a raspravljalo se o odgovorima na gospodarsku krizu i pomanjkanje radnih mjesta u regiji.

U Oslu je održan 9. europski regionalni sastanak koji je okupio predstavnike vlada, poslodavaca i radnika iz 51 europske zemlje regije.

Radi se o tradicionalnom susretu koji se održava svake četiri godine (u različitim zemljama regije), a ove je godine organiziran u suradnji s Vladom Kraljevine Norveške, u razdoblju od 8. do 11. travnja 2013. Tema sastanka odnosila se na poslove, rast i socijalnu pravdu, a raspravljalo se o odgovorima na gospodarsku krizu i pomanjkanje radnih mjesta u regiji, socijalnoj zaštiti, socijalnom dijalogu i primjeni radnoga prava. Predstavnici HUP-a sudjelovali su na istome, kao dio hrvatske tripartitne delegacije. Glavni direktor Međunarodne organizacije rada, Guy Ryder pozvao je međunarodne organizacije na užu suradnju, Međunarodni monetarni fond, Europsku komisiju i Međunarodnu organizaciju rada, bez obzira što se radi o različitim ciljevima politika tih organizacija, no, navodeći da su svi legitimni. Ujedno se radi o organizacijama u čijem se radu pronalazi puno zajedničkih točaka. Stoga je za vrijeme europskog regionalnog sastanka i održan panel visoke razine pod naslovom: "Oporavak od krize – usklađene politike za poslove i rast".

Na sastanku je istaknuto da je potrebno odgovoriti na krizu u Europi, u kojoj je jedan milijun ljudi izgubio posao samo u zadnjih šest mjeseci. Gospodarski je porast u Eurozoni umanjen za 0,6% u posljednjem kvartalu 2012. godine, a što je imalo značajan utjecaj na druge zemlje regije. Potpredsjednik Europske komisije, Olli Rehn je naveo da Međunarodna organizacija rada treba podržati Europsku komisiju u njezinom nastojanju na održavanju socijalnog modela i zadržavanju industrijske baze u Europi, naročito naglasivši potrebu jačanja dijaloga između socijalnih partnera i vlada. Zamjenik direktora Međunarodnog monetarnog fonda, Min Zhu, naglasio je potrebu za dijalogom i pozvao na pronalaženje "ravnoteže između rasta i poslova" u Europi i svijetu te smatra da međunarodne organizacije, usprkos različitim mandatima trebaju imati zajedničku odgovornost za poboljšanje života ljudi. Izvršni dopredsjednik Saveza grčkih poduzeća, Harry Kyriazis je također naglasio potrebu jačanja socijalnog partnerstva, jer poslodavci i radnici imaju zajednički interes u  podržavanju reformi, naročito u zemljama kao što je Grčka.

Predsjednik bugarskih nezavisnih sindikata, Plamen Dimitrov naglasio je da je Međunarodna organizacija rada nužna za ponovnu izgradnju povjerenja. Laszlo Andor, europski povjerenik za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju, navodi da je potrebno razviti "stvarno europsko tržište rada", uzimajući u obzir činjenicu  da pomanjkanje radne snage u nekim zemljama koegzistira s visokom nezaposlenošću u drugim. Poruke poslodavaca tijekom ovoga susreta odnosile su se na aktivnosti Međunarodne organizacije rada, odnosno, što poslodavci smatraju da bi trebalo ojačati u radu iste. Kako su mnoge zemlje u velikim strukturnim reformama, a za koje je potrebno vrijeme za implementaciju, Međunarodna organizacija rada treba dati neutralnu, snažnu i izvjesnu potporu svim članovima, te da socijalni dijalog nije sam sebi svrha, već se radi o alatu kojim će se poboljšati razvoj i socijalna stabilnost.

Dopredsjednica Međunarodne organizacije poslodavaca za Europu, Renate Hornung-Draus je rekla da je važna uloga malih i srednjih poduzeća u poticanju rasta i zapošljavanja te da ista mora biti kao takva i prepoznata. Isto je potrebno omogućiti okruženjem koje je povoljno za razvoj poduzetništva, a javna administracija mora olakšati poslovnoj zajednici rast i zapošljavanje. Sastanak je rezultirao izradom tripartitne deklaracije koja naglašava potrebu odgovornog socijalnog dijaloga koji će doprinijeti socijalnoj stabilnosti. Deklaracija poziva na izgradnju kapaciteta vlada i socijalnih partnera koji će preuzeti odgovornost za doprinos oporavku i reformi kroz poboljšani socijalni dijalog i djelotvorno partnerstvo. Isto tako, ona sadrži reafirmaciju Rezolucije Međunarodne konferencije rada iz 2007. godine o održivim poduzećima, jer naglašava da Međunarodna organizacija rada treba poticati kreiranje novih radnih mjesta kroz okruženje povoljno za poduzeća.

Komentari (1)
Pogledajte sve

i ja bi rado bil gore [emo_mrgud]

New Report

Close