Dok većina javne uprave u Hrvatskoj vapi za inovativnim projektima koji bi povećali njezinu efikasnost, Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet s projektom "Škola 2.0" proglašena je nedavno jednim od devet najinovativnijih javnih inicijativa u Europi.
12milijuna
kuna dobio je CARNet na natječaju Hakoma za projekt u školama
Konkurencija je bila oštra, čak 200 projekata, i to iz država koje su poznate po uspješnim reformama javne uprave poput Velike Britanije i Nizozemske. Na dodjeli nagrada povjerenica Europske komisije za istraživanje, inovacije i znanost Máire Geoghegan-Quinn istaknula je kako je BDP Europske unije lani iznosio 12,9 trilijuna eura, a polovicu tog iznosa stvara javna uprava. "Inovacije nisu samo nešto za poslovanje. Javna uprava generira pola bruto domaćeg proizvoda EU-a te i ona mora prigrliti promjene. Spregom novih ideja i tehnologije možemo poboljšati život ljudi i pridonijeti modernizaciji naših gospodarstava. Trebamo više takvih inicijativa", ustvrdila je Geoghegan-Quinn.Europska nagrada za inovacije u javnoj upravi dodijeljena je u tri kategorije: građani, tvrtke i obrazovanje i istraživanje. CARNet je nagradu, koja uz priznanje donosi i 100.000 eura, dobio u potonjoj kategoriji zajedno s španjolskom Murcijom, gdje se u istoimenoj regiji organizira natjecanje za studente poduzetnike za energetski učinkovita vozila i slovačkom nacionalnom inicijativom Antiplag, koja je razvila sustav detekcije plagijata na visokim učilištima. Zvonimir Stanić, ravnatelj CARNeta, istaknuo je da je vrlo ponosan što "smo izabrani kao jedna od rijetkih država gdje se u obrazovanju koristi tehnologija".
Financijski je projekt podupro telekomunikacijski regulator Hakom, na čijem je natječaju CARNet dobio nešto manje od 12 milijuna kuna, s kojima će 26 škola s područja od posebne državne skrbi dobiti brzi internet, Wi-Fi školsku mrežu, tablet računala, videokonferencijsku opremu, pametne ploče, digitalne udžbenike i e-dnevnike. Najinovativniji javne inicijative usmjerene prema poduzetnicima dolaze iz Španjolske, Nizozemske i Portugala. U Španjolskoj je riječ je o ambicioznoj nacionalnoj inicijativi za ponovnu uporabu informacija javnog sektora koja otvara nove gospodarske mogućnosti, o čemu je svojedobno govorila i hrvatska Vlada. Regionalna uprava sjevernih pokrajina Nizozemske napravila je, pak, jednostavan internetski servis putem kojeg se s nekoliko klikova mogu dobiti sve informacije o mogućnostima financiranja koje nudi država. Portugalska agencija za reformu javne uprave osvojila je nagradu za inicijativu kojoj je cilj omogućiti jednostavno osnivanje tvrtke bez dozvola.
Građani
Helsinki Infoshare, Finska – Građani odlučuju e-putem
Gradovi koji čine gradsko područje Helsinkija u Finskoj prvi su uveli projekte otvorenih podataka u javnu upravu u Finskoj kroz službu Infoshare, a kao rezultat Helsinki je otvorio pristup informacijama u procesu odlučivanja. Riječ je o elektroničkoj usluzi putem koje se građani mogu uključiti u odlučivanje gradskih tijela vlasti. U idućem koraku Infoshare će se širiti prema većoj interoperabilnosti i poticanju stvaranja inovativnih servisa za dobrobit građana.
My Healthcare flows, Švedska – Pacijentima sve online
Nacionalni servis koji pacijentima i pružateljima zdravstvene skrbi omogućuje praćenje informacija o njihovoj zdravstvenoj zaštiti putem interneta postao je vrlo popularan u Švedskoj. Sastoji se od nekoliko proizvoda kao što su informacije o medicinskoj dokumentaciji, upitnik, usluge pretrage i učitanja. Proizvodi su stvoreni na otvorenim platformama kako bi bili lakše dostupni drugim zainteresiranim stranama u Europi. U idućem koraku sustav će se širiti prema razvoju upitnika za djecu koja boluju od cistične fibroze te modula koji će omogućiti korištenje sustava na drugim jezicima.
Shine, Velika Britanija – Zimska hitna za starije
Tim sezonskog zdravlja i pristupačne topline londonske općine Islington pruža uslugu sezonskih zdravstvenih intervencija kroz integrirani i holistički paket intervencija kako bi se smanjili velik broj smrti i hospitalizacija tijekom zime te održao samostalan život starijih osoba. U idućim fazama projekt će se razviti k edukaciji i potpori stanovnika da si međusobno pomažu po pitanju financijskog upravljanja i očuvanju toplog i suhog doma.
Tvrtke
Aporta Daots.gob.es, Španjolska – Ponovna upotreba javnih informacija
Aporta je vodeća inicijativa španjolske vlade u promicanju ponovne uporabe informacija javnog sektora koje samo u 2011. godini gospodarstvu Španjolske donijelo između 350 i 550 milijuna eura dodatnog prihoda i 4000 novih radnih mjesta. Projekt Datos.gob.es nastao je potkraj 2011. na temelju odličnih rezultata portala Aporta.es koji je pokrenut dvije godine ranije. Projekt vode ministarstva industrije, turizma i trgovine te financija i javne uprave. Sadrži katalog s više od 600 skupova podataka i državnih usluga organiziranih u 150 kategorija, a ubrzano se proširuje novim podacima i mogućnostima. Datos.gob.es otvoren je za tvrtke, menadžere, profesionalce, ali i sve zainteresirane građane. U idućoj fazi španjolska vlada planira ovu platformu dodatno proširiti kako bi se mogla povezivati s regionalnim i lokalnim javnim portalima i tako davati još kvalitetnije informacije građanima i poduzetnicima.
123subsidie.nl, Nizozemska – Do potpora brzo i jednostavno
Vladin savez SNN između tri sjeverne pokrajine Nizozemske i upravnog tijela za dodjelu poticaja rezultirao je internetskim servisom 123subsidie.nl koji profesionalcima, malim i srednjim tvrtkama, nudi sve informacije o mogućnostima financiranja svojih projekata na razini pokrajine, Nizozemske i Europske unije. Servis je besplatan i vrlo jednostavan za korištenje. Dovoljno je odabrati lokaciju poput Drenthea ili Fyslana, zatim navesti jeste li samozaposleni, u obrtu ili d.o.o.-u, koliko imate zaposlenih, kojom se industrijom bavite, od ribarstva, preko usluga, turizma do zrakoplovnoga inženjerstva, te odabrati područje koje vas interesira. Nude se informacije o poticajima koje možete ostvariti odmah ili u idućem razdoblju, preuzimanje dokumentacije i osobni savjeti. U idućoj fazi proširit će suradnju sa zainteresiranim partnerima te uvesti i informacije za sve druge oblike organizacija.
Zero Licensing initiative, Portugal – Osnivanje tvrtki s nula dozvola
Portugalska agencija za javne reforme provodi inicijativu kojom se pomaže brzom osnivanju tvrtke s nula dozvola. Inicijativa ZL (nula dozvola) odgovara na Direktivu o uslugama, pojednostavljujući i dematerijalizirajući procedure vezane uz vođenje komercijalnih aktivnosti u jedinstvenoj kontakt točki. Ukida nepotrebne dozvole ili ih zamjenjuje jednostavnom komunikacijom u SCP-u. U idućoj fazi Portugalci će proširiti inicijativu na ostale sektore gospodarstva poput izvoza, turizma i poljoprivrede. Trenutačno se bez dozvola mogu registrirati tvrtke koje se bave hranom i pićem, trgovinu robom, uslugama i skladištenjem, a to su primjerice restorani, pekarnice, slastičarnice, trgovine namjernicama, trgovcima ribom, trgovine hranom, drogerije, frizerski saloni i kozmetički saloni. U Portugalu tvrde da inicijativa pridonosi povećanju konkurentnosti zemlje.
Obrazovanje i istraživanje
Solar race, Španjolska – Automobilske ekoutrke
U Španjolskoj su regionalne agencije za razvoj i energetiku u pokrajini Murciji organizirale natjecanje Solarna utrka u učinkovitosti i izdržljivosti za vozila koja pokreću alternativni izvori energije. Cilj utrke jest preći udaljenost uz što manju potrošnju energije. Vozila moraju dizajnirati i sklopiti skupine studenata obrazovnih centara, uglavnom srednjih škola i sveučilišta, a očekivano budući poduzetnici. U sljedećoj fazi planiraju raditi na povećanju svijesti o znanosti među mladima.
Škola 2.0, Hrvatska – Inovativne škole izoliranima
Putem inicijative Škola 2.0 Hrvatska akademska i istraživačka mreža (CARNet) povezuje 26 osnovnih škola u ruralnim, udaljenim i izoliranim područjima Hrvatske stvarajući mrežu inovativnih škola opremljenih najnovijom opremom za videokonferencije, informatičkom opremom i vrhunskim obrazovnim metodama. Na taj će način učenici u tim područjima imati jednak pristup školama poboljšanim tehnologijom kako bi odgovorile potrebama obrazovanja 21. stoljeća. U idućoj fazi u projekt će se uključiti veći broj škola. Inače, projekt koristi dobra iskustva iz projekta e-škole kojim su se povezivale škole na otocima.
Antiplag, Slovačka – Stop akademskom plagiranju
Slovačka nacionalna inicijativa Antiplag prikuplja teze i disertacije sa svih slovačkih visokih učilišta u središnji repozitorij te provjerava njihovu izvornost. Takav sustav koji pokriva cijelu zemlju novost je u Europi. U idućoj fazi sustav će se unaprijediti da traži plagijate i na drugim jezicima, širenju e-resursa koji se provjeravaju, dijeljenje iskustava s drugim članicama EU i širenju informacija o plagijatima, autorskom pravu, pravu intelektualnog vlasništva i akademskoj etici.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu