Zeleno gospodarstvo
Intervju

U nadolazećim godinama birat će se održiviji materijali za izgradnju zgrada

Celine De Waele, voditeljica procesa implementacije održivosti u poslovnu strategiju i poslovanje Deceuninck grupe.

Ana Roksandić
27. studeni 2024. u 22:01
U propisima o građevinskim proizvodima postojat će obaveze za proizvođače da izračunaju ugljični otisak i druge utjecaje na okoliš na razini materijala i čitavog proizvoda, ističe Celine De Waele, Foto: Neva Žganec / Pixsell

Europske regulative promijenit će građevinsku industriju, vjeruje Celine De Waele koja vodi Deceuninck grupu u procesu implementacije održivosti u poslovnu strategiju i poslovanje. Ranije je radila za EY Climate Change and Sustainability Services, te kao savjetnica za politike ministra gospodarstva Belgije. Iz Deceunincka naglašavaju kako je njihov cilj stvarati inovativne proizvode koji pridonose održivom načinu života, te dizajniraju prozore, vrata i građevinske profile s najboljim vrijednostima toplinske izolacije, koji su izrađeni od recikliranih osnovnih materijala i mogu se ponovno reciklirati. U lipnju 2022. posvetili su se inicijativi Science Based Targets (SBTi), najambicioznijim globalnim standardima za smanjenje emisije ugljika. Njihova tvornica u Hrvatskoj izgrađena je u skladu s najmodernijim zahtjevima u pogledu održivosti pa su tako ugrađeni najsuvremeniji materijali i uređaji koji štede energiju i ne zagađuju okoliš zbog čega je dobila A+ energetski certifikat. O održivosti u građevinskom sektoru na razini Europske unije, razgovaramo s De Waele.

Koji su ciljevi Deceuninck grupacije po pitanju održivosti u narednim godinama?

Održivost se sastoji od tri podteme, to su: okoliš, društvo i upravljanje (ESG). Sada smo usredotočeni na aspekte zaštite okoliša, što ne znači da nemamo ciljeve i akcije i u drugim poljima. Naša dva glavna prioriteta su klima i recikliranje. Što se tiče klime, u rujnu prošle godine postavili smo ciljeve za smanjenje ugljičnih emisija do 2030. Planiramo smanjiti vlastite emisije ugljika i emisije naših sirovina. Ne znaju svi da je PVC vrsta plastike koja se može 100 reciklirati. Želimo prikupiti i reciklirati više materijala na kraju ‘životnog vijeka’ na tržištu, jer shvaćamo da u mnogim europskim zemljama ova vrsta otpada još uvijek često odlazi na odlagališta ili se spaljuje. Želimo takav materijal ponovo obraditi kako bismo ga ponovno upotrijebili u našim proizvodima.

Kako grupacija mjeri i prati učinak održivosti u svojim međunarodnim tvrtkama?

U procesu smo toga, još nije finalizirano. Postoji europska regulativa koja se zove ‘Corporate Social Responsibility Directive’ koja obvezuje sve velike tvrtke u EU da postave ciljeve prema standardnim KPI-jevima održivosti. Trenutno pregledavamo ciljeve i KPI-ove koje imamo i objavit ćemo ih u našem godišnjem izvješću. Ali ukratko, pokušavamo tražiti globalne ili europske standarde kako bismo izbjegli izmišljavanje razina koje nisu usporedive s drugim tvrtkama. Što se tiče praćenja PVC materijala za recikliranje, usklađujemo se s europskim standardima za proizvod. Većinom, mjerni podaci postavljaju se prema EU pravilima ili međunarodnim standardima. Tijekom godina EU je u tome postala stroža i standardiziranija. Donedavno, a često je to još uvijek slučaj, tvrtke su mogle birati implementirati samo zelene ciljeve koji im najviše odgovaraju.

Koji su najveći izazovi za održivost u građevinskoj industriji?

Ima dosta izazova, a najveći su financije. Nažalost, tržišne prilike su teške. Na primjer, da bismo postigli svoje ciljeve recikliranja potrebno je da građani renoviraju stanove i kuće, jer trebamo materijal koji će odbaciti. Ako je njima preskupo da si priušte renovaciju, taj materijal je manje dostupan. Ovisimo o tržištu za naše financijske prihode, naravno, ali i za postizanje naših ciljeva održivosti. Na primjer, da bismo ispunili svoje energetske ciljeve, moramo uložiti u solarne ploče, što je prilično velika investicija. Osim toga, za provedbu projekata potrebno je više stručnjaka. Svi u Europi se suočavamo s ovim izazovima, neki manje, neki više, ali svi ih imamo.

Kako podružnica u Hrvatskoj osigurava ispunjavanje svojih održivih ciljeva?

U grupaciji vrijede isti ciljevi za sve. Deceuninck se obvezao smanjiti apsolutni opseg emisija za 60 posto posto do 2030. te postići neto nultu emisiju stakleničkih plinova u cijelom lancu vrijednosti do 2050. Podijelili smo se u nekoliko glavnih regija: Europa, Sjeverna Amerika, Turska i tržišta u razvoju. Imamo neke regionalne ciljeve, ali nemamo ciljeve specifične za samo jednu državu.

Kako će EU ciljevi održivosti i planovi Green Deala utjecati na poslovanje?

Mislim da promjena u tom smislu tek počinje. U građevinskom sektoru postoje propisi koji će se provoditi u nadolazećim godinama i koji će imati veliki utjecaj na vrstu materijala koji se biraju za izgradnju zgrada. U propisima o građevinskim proizvodima postojat će obaveze za proizvođače da izračunaju ugljični otisak i druge utjecaje na okoliš na razini materijala i čitavog proizvoda. Cilj je da kada se grade zgrade, prvenstveno kad je riječ o velikim projektima, da arhitekti i građevinari mogu uspoređivati ​​materijale i proizvođače. Dakle, kreirat će dobar model za održivost, a bolje pripremljene tvrtke imat će konkurentsku prednost. Sva ova pravila guraju sve tvrtke u sektoru na strateškoj razini da budu transparentnije prema dionicima po pitanju održivosti.

New Report

Close