Muzej iluzija otvoren je u još jednom gradu – Las Vegasu. Inovativan hrvatski koncept te najveći privatni lanac muzeja na svijetu, kojeg su 2015. u Zagrebu pokrenuli Tomislav Pamuković i Roko Živković, ubrzano se širi. Prije nešto više od godinu dana bili su na 30-ak muzeja da bi s lokacijom u Las Vegasu ta brojka prešla 40.
Zahtjevno otvaranje
Jedinstven muzej u kojem se posjetitelji upoznaju s iluzijama te tako uče o vidu, percepciji, ali i mozgu, ovim širenjem potvrđuje originalnost te veliki potencijal rasta. U Las Vegasu je ujedno otvoren i najveći do sada Muzej iluzija na svijetu koji se prostire na više od 1400 četvornih metara.
Smješten je na najpoznatijoj turističkoj lokaciji Stripe, a posjetitelji će u njemu moći isprobati više od 80 iluzija i eksponata. Neke od njih potpuno su nove, poput Infinity Slot mašine, Cilindra koji se poigrava s refleksijama ili Wondera koji naglasak stavlja na pokret.
Za širenje muzeja zadužena je tvrtka Metamorfoza koja je vlasnik najuspješnije hrvatske franšize te upravlja globalnom mrežom Muzeja iluzija. Teo Širola, direktor Metamorfoze, napominje kako su na otvaranju muzeja u Las Vegasu dugo radili te da je projekt bio prilično zahtjevan.
“Učenje kroz zabavu naša je premisa, a još jednim otvorenjem potvrdili smo da je on odlično prihvaćen na globalnoj razini. Ovim potezom nastavljamo s našim širenjem, kako samog projekta tako i tima. Svakim korakom smo sve bliže cilju od 100 muzeja koje smo si zacrtali otvoriti do kraja 2026. godine”, kaže Širola.
Ovo otvorenje, pak, ne izdvaja se samo po atraktivnoj lokaciji i veličini. Ono je potvrda zaokreta u poslovnom modelu koji je tvrtka Metamorfoza počela primjenjivati prošle godine. Naime, do relativno nedavno Muzej iluzija širio se isključivo franšiznim modelom, no u prosincu prošle godine Metamorfoza otvara prvi korporativni muzej, i to u gradu Charlotte u Sjevernoj Karolini. Muzej iluzija u Las Vegasu otvoren je, također, po tom modelu. To znači da umjesto nositelja franšize njime upravlja sama Metamorfoza.
Zaokret u poslovnom modelu omogućen je investicijom koju su dobili od Invera Equity Partnersa, fonda rizičnog kapitala koji je 2021. stekao većinski udio (65%) u Metamorfozi. Iznos ulaganja nije objavljen.
Selidba u SAD
Prije prelaska na novi model tvrtka je preselila sjedište u SAD, točnije u Atlantu. Kako je ranije pisao Poslovni dnevnik, taj im je korak bio važan kako bi ostvarili bolje valuacije jednom kada dođe vrijeme za izlazak fonda i isplatu prinosa ulagačima, ali i za snažniji iskorak na američko tržište.
No glavno sjedište ipak ostaje u Zagrebu. Američki ured, objašnjeno je tada, bavit će se muzejima u SAD-u, ali će usko surađivati sa zagrebačkim sjedištem. Također, u Hrvatskoj, konkretno Oroslavju, ostaje “mozak” muzeja jer se upravo tamo nalazi istraživačko-razvojni odjel koji je ključan za razvoj, sastavljanje i ugradnju eksponata u muzeje diljem svijeta.
Osim u Las Vegasu, Muzej iluzija je otvoren i u već spomenutom Charlotteu, Atlanti, Minneapolisu, a najavljuju otvaranje u Denveru te San Diegu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu