U koje zemlje najviše “bježe” naši studenti?

Autor: Poslovni.hr , 03. listopad 2012. u 11:05
Ilustracija / SXC

Sajam stipendija ove godine će otvoriti diskusiju o mobilnosti hrvatskih studenata

Prema statistikama UNESCO-a, ukupno je 6.861 hrvatskih studenata upisalo studijske programe na visokim učilištima u inozemstvu u 2009. godini.* Njih 80% upisalo je studijske programe u zemljama Europske Unije. Najveći broj hrvatskih studenata nalazi se (redom) u Austriji, Italiji, Njemačkoj, Sloveniji i SAD-u. 
  
  Na temelju gore navedenih podataka, UNESCO navodi kako stopa odlazne studentske mobilnosti (outbound mobility ratio)** u Hrvatskoj iznosi 4,93%. Ovime se Hrvatska svrstava u zemlje s iznad prosječnom stopom odlazne studentske mobilnosti. U Europi, iznad prosječnu stopu odlazne mobilnosti imaju uglavnom zemlje Istočne i Jugoistočne Europe, ali i pojedine zemlje poput Austrije, Švicarske, Irske i Norveške. Primjerice, stopa odlazne mobilnosti je visoka u zemljama poput Crne Gore (18%), Bosne i Hercegovine (12%) i Bugarske (8,6%), dok je ta stopa vrlo niska u Ujedinjenoj Kraljevini (0,9%) i Španjolskoj (1,22%). 
  
IRO smatra kako navedeni podaci ukazuju na to da su mladi ljudi iz Hrvatske međunarodno mobilni, što je pozitivna pojava u globalnom okruženju. Smatramo kako stope odlazne mobilnosti nisu zabrinjavajuće visoke. Međutim, smatramo potrebnim detaljnije istražiti do koje mjere spomenuti podaci ukazuju na "cirkulaciju mozgova" (brain circulation) ili pak na "odljev mozgova" (brain drain). Drugim riječima, važno je ustanoviti da li se studenti koji završe studij u inozemstvu vraćaju u Hrvatsku ili pak trajno emigriraju iz Hrvatske. 
  
S druge pak strane, usprkos razmjerno visokom broju studenata upisanih u cijele studijske programe u inozemstvu, Hrvatska ima vrlo nizak postotak studenata koji sudjeluju kraćim programima međunarodne mobilnosti. Prema podacima međunarodnog istraživanja EUROSTUDENT, Hrvatska je u akademskoj godini 2009./2010.imala svega 2% studenata (oko 3.000 studenata), s iskustvom kraćeg studiranja u inozemstvu. U europskim zemljama taj je udio prosječno četiri puta viši i iznosi 8%. 
  
Sajam stipendija i prateće obrazovne ponude, koji organizira Institut za razvoj obrazovanja (IRO) 16.10.2012. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu te 18.10.2012. na Sveučilištu u Rijeci, će predstaviti mogućnosti studija i stipendiranja u osam različitih zemalja. U okviru Sajma stipendija će biti organiziran okrugli stol na temu akademske mobilnosti na kojem će predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, visokih učilišta i drugih partnera prodiskutirati strateške planove za jačanje internacionalizacije u hrvatskom visokom obrazovanju. 

Više informacija dostupno na www.stipendije.info/hr/sajam i www.facebook.com/trazim.stipendiju. 
 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Osujećivanje naobrazbe nasilje je vlasti nad stanovništvom.Čačić, Linić, Milanović najviše su krivi za ubojstvo meksikanke i ostala nasilja. Naravno krivi su i njihovi neoliberalni predatori i politika.(HDZ,SDP,HNS…svi sviraju u istom orkestru). Erich Fromm je lijepo rekao da je u nezdravim i teško bolesnim društvima, pravo čudo da svi ne polude nego samo neki! Neoliberalno uređenje društva koje forsiraju gorenavedeni “naši” autisti je teško bolesno društvo i stvara psihički poremećene pa i manijakalne ubojice.Ti oboljeli jadnici nisu zločinci već su ustvari prave žrtve koje su kao najslabije psihičke karike ovog društva prve pukle. Zato će kad-tad, kad zrele povijesne analize krenu, prave krivce, ove što nam donose neoliberalnu pljačku i nasilje nad slabijima u društvu, proglasiti za oličenje zla, destruktivnosti i nehumanosti i tad će postati potpuno razvidno tko su pravi krivci i neljudi, nezreli neostvareni kao ljudska bića i tko je stvorio vojsku očajnika koji neprimjereno i poremećeno reagiraju.

New Report

Close