Karlovčanima je na raspolaganju 101 zeleni otok za selektivno prikupljanje otpada sa 550 spremnika za papir, plastiku, staklenu ambalažu, tekstil i metalnu ambalažu, te još 204 lokacije s posudama za papir i plastiku, a formirano je i pet mobilnih zelenih otoka.
Sve lokacije sa zelenim otocima, odnosno mjestima na javnoj površini na kojima su smješteni spremnici za selektivno prikupljanje otpada, ucrtane su u digitalni katastar otpada i građani ih mogu vidjeti na portalu Čistoće. Taj je sustav jedinstven u Hrvatskoj, kao i mobilni zeleni otoci koji će obilaziti ulice u gradu koje su udaljene od stalnih zelenih otoka, rekao je na predstavljanju sustava Damir Jakšić, direktor karlovačke Čistoće. Istaknuo je da Karlovac primjenjuje selektivno sakupljanje otpada od 2007., što znači da dio građana već godinama odvaja papir, staklo i plastiku od ostalog kućnog otpada.
Rekao je da se značajnije smanjenje količine smeća koje opterećuje okoliš tek očekuje te će broj posuda rasti za najmanje deset posto godišnje. Na smanjenje otpada utjecat će i izdvajanje biorazgradivog otpada, pa će se na korištenje građanima s obiteljskim kućama dati ukupno tristo vrtnih kompostera, a zasad su ih dobile obitelji u naselju Borlin. Ubrzo će ih dobiti i na Dubovcu te potom druga naselja. Nabavku posuda i kontejnera za selektivno prikupljanje otpada financiraju Grad Karlovac i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu