U pravnim osobama u RH u kolovozu je bilo nešto manje od 1,49 milijuna zaposlenih, a prosječna mjesečna plaća isplaćena za taj mjesec iznosila je 1324 eura neto. U godišnjim usporedbama stopa rasta prosječne neto plaće time je blago usporila – sa srpanjskih nešto više od 15 posto na 13,8 u kolovozu.
Širok krug minimalca
S obzirom na metodologiju pri statističkim izračunima, prosječnu plaću ili više od nje prima približno trećina ukupno zaposlenih u tvrtkama, dok je medijalna plaća za kolovoz iznosila 1134 eura (poloviza prima manje, a polovica više od toga).
Isto tako 10% zaposlenih s najnižim plaćama – dakle, njih nešto manje od 150 tisuća, za kolovoz je dobilo neto 741 euro ili manje, što znači da je u toj kategoriji dobar dio zaposlenika koji rade za minimalac (za ovu godinu on iznosi približno 670 eura neto).
Godišnjim rastom plaća i dalje prednjači nekoliko djelatnosti koje se najvećim dijelom odnose na javni sektor, odnosno državnu upravu i javne službe, iako kod nekih od njih zbog baznih učinaka stope rasta usporavaju, budući da su se neka lanjska povećanja dogodila prije nešto više od godinu dana.
U djelatnosti zdravstva i socijalne skrbi te obrazovanju i javnoj upravi o obrani te su stope i dalje na 20-ak ili više posto. Tako su, primjerice, u sustavu zdravstva kolovoske plaće u prosjeku bile gotovo 24 posto više nego za isti mjesec prošle goidne, u obrazovanju za 23, a u javnoj upravi za 19,5 posto više.
To su uglavnom i kategorije djelatnosti koje su iznad ukupnog prosjeka i po visini prosječne plaće. Među onima koje prednjače visininom plaća su već uobičajeno i IT te financijski sektor, no u njima je tempo rasta plaća daleko slabiji – godišnja stopa rasta kod njih je manja od 7% (Informacije i komunikacije) odnosno samo 3,7% (financijski sektor).
Zdravstvo na +80%
I usporedbe nešto duljih razdoblja govore ponešto o dinamici plaća. Tako je u sustavu zdravstvene zaštite danas prosječna plaća viša za više od 80 posto (porast sa 1086 na 1970 eura), u javnoj upravi i obrani za 71 posto (sa 988 na 1694 eura), a u obrazovanju za 67 posto (sa 896 na 1499 eura).
Istodobno, u prerađivačkoj industriji, trgovini, građevinarstvu ili turističko-ugostiteljskom sektoru posljednje su isplaćene plaće za 50-ak posto više nego prije pet godina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu