Tragom priče o neljudskim uvjetima u koje neki zagrebački poslodavci smještaju strane radnike, N1 je provjerio kako žive strani radnici u Istri.
Na gradilištu u Poreču gradi se novi smještajni objekt, a radnici su glavnom stranci. Među njima je i Amin. Iz Egipta je stigao prije godinu dana. Ondje je radio kao turistički vodič, a danas, umjesto turističkih tura, vodi sunarodnjake na gradilištu.
“Radim kao prevoditelj i nadzirem gradilište. Odgovoran sam za sve egipatske radnike ovdje na gradilištu. Također, zajedno s voditeljima gradilišta Goranom i Draganom odgovoran sam za izvedbu radova”, rekao je Amin.
Amin je samo jedan od oko 25 tisuća stranih radnika zaposlenih u Istri. U sektoru građevine, prema podacima istarske policije, radi njih gotovo šest tisuća. “Živim u Pazinskim Novakima u velikoj vili. Imam vlastitu sobu, a kuću dijelim s nekoliko bosansko-hercegovačkih i egipatskih radnika”, poručuje Amin i dodaje kako je zadovoljan smještajem.
Zadovoljan je i plaćom. Puno je bolja u odnosu na onu u njegovoj domovini. “Zadovoljan sam jer sve što smo dogovorili u početku je ispoštovano. Sve što je dogovoreno po pitanju plaće je realizirano. Direktor je razuman i pošten po pitanju novca.”
Najviše radnika iz Egipta, Nepala…
U tvrtki u kojoj je on zaposlen velik je broj stranih radnika. Ima ih pedesetak. “Trenutno je najviše radnika iz Egipta, a ima dosta ljudi još iz Bosne, Kosova, Sjeverne Makedonije i Nepala”, kaže voditelj gradilišta Goran Milohanić.
Ipak, najveći je broj stranih radnika u Istri zaposlen u ugostiteljstvu i turizmu. U uslužnim djelatnostima radi više od 12 tisuća stranaca. Pristojne plaće, osiguran smještaj i topli obrok privukli su na istarski poluotok i Pemu iz Nepala.
“Ne planiram otići u drugu državu. Ovo je lijepo mjesto za rad i zarađujem puno novca”, poručuje Pema. U Istri je gotovo tri tisuće Nepalaca. Problema s izdavanjem potrebnih dokumenata nije imala. “Malih je problema bilo… Skupo je iz Nepala doći u Hrvatsku. Treba imati viška novca”, objašnjava Pema.
“Strani radnici nisu jeftini radnici”
Poslodavci s kojima je N1 razgovarao su složni. Stranac ne znači nužno – jeftin radnik.
“Mi njih tretiramo jednako kvalitetno kao i domaće radnike. Dakle, nije razlog uvođenja radne snage to što je jeftinija? Nikako, nikako to nije razlog. Dapače, oni isto znaju gdje su došli i da trebaju zaraditi”, ističe Milohanić.
Voditeljica kampa Federica Ukušić Rovina hvali strane radnike da su marljivi. “Rade i više nego domaći radnici tako da su im plaće u skladu s time. Plaće su im dostojne jako dobrog i luksuznog života”, rekla je Ukušić Rovina.
Stranci na ishodovanje potrebnih papira često čekaju i do sedam mjeseci. “Nekad se tri mjeseca čeka samo da se dobije radnu dozvolu i onda još tri mjeseca za vizu. U to vrijeme nekad radnik odustane, nekad potvrda o nekažnjavanju istekne, a nekad poslodavac odustane”, objašnjava vlasnik agencije za privremeno zapošljavanje Anwar Rajput.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu