Čak 53 posto poduzetnika u Europskoj uniji u razdoblju od 2008. do 2010. godine ulagalo je u inovacije.
U Hrvatskoj je pak u inovacije u tom razdoblju ulagalo 42,4 posto poduzetnika, pokazalo je istraživanje Eurostata.U Europskoj uniji su po inovacijama prednjačili Nijemci (79% poduzetnika), Luksemburžani (68%), Belgijanci (61%) te Portugalci, Šveđani i Irci (svi sa 60%). Na začelju su pak bili Bugari (27%), Poljaci (28%), Letonci (30%) te Rumunji i Mađari (31%). Istraživanje Eurostata usredotočilo se na inovacije u proizvodima i proizvodnim procesima, kao i na organizacijske i marketinške inovacije. Među poduzetnicima koji su u inovacijama proizvoda i proizvodnih procesa surađivali sa drugim poduzetnicima ili javnim istraživačkim institucijama na nivou EU bilo ih je 27 posto, dok ih je preostalih 73 posto inovacije provodilo samostalno. Zanimljivo je što je Hrvatska tu bolja od prosjeka EU – sa drugim poduzetnicima ili javnim istraživačkim institucijama surađivalo je njih 32,6 posto. Rekorderi suradnje u inovacijama su Cipar (62% svih inovacija proizvoda i proizvodnih procesa), zatim Austrija (51%), Slovenija (45%) te Litva i Mađarska (43%).
S drugim poduzetnicima i javnim istraživačkim institucijama najmanje su pak surađivali Talijani (12%), Maltežani (18%), Portugalci (20%) te Španjolci i Bugari (22%). Na razini Europske unije 11 posto poduzetnika koji su uveli inovacije pritom je imalo partnera iz država EU, EFTA-e ili neke od država kandidata za članstvo. Partnere u SAD-u našlo je tri, a u Indiji i Kini dva posto inovativnih europskih poduzetnika. Što se tiče Hrvatske, partnere u EU, EFTA-i ili u državama kandidatima za članstvo u EU imalo je 19,9% inovativnih poduzetnika, u SAD-u njih 3,9 posto, a u Indiji i Kini njih 2,8 posto. U Europskoj uniji najviše europskih partnera imali su ciparski poduzetnici (38%), slijede ih slovenski (35%), austrijski, estonski i slovački (30%), finski (28%) i luksemburški (27%). Najmanje europskih partnera su imali Talijani(4%), Španjolci (5%), Nijemci (8%) i Portugalci (9%).Najviše partnera u SAD-u imali su poduzetnici u Finskoj (12%), Švedskoj (11%) i Sloveniji (8%), dok su najviše partnera u Indiji i Kini imali poduzetnici iz Finske (9%), Švedske (7%) te Luksemburga i Slovenije (6%).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu