Iako uspješnost te metode još uvijek nije znanstveno potvrđena na relevantnom broju pacijenata, liječenje krvnom plazmom osoba koje su preboljele Covid-19 pokazalo se uspješnim na desecima pacijenata u Kini, a klinička ispitivanja pokrenuta su i u Europi, piše Novi list.
Da je riječ o metodi liječenja koja može spasiti život, potvrđuje slučaj 33-godišnjeg medicinskog tehničara u Njemačkoj (podaci poznati redakciji Novog lista) koji je koronavirus dobio od jednog pacijenta, a unatoč svojoj dobi razvio je teški oblik bolesti. Bio je priključen na respirator, a stanje mu se počelo popravljati nakon što je primio antitijela iz krvne plazme darivatelja koji je već prebolio infekciju. Krvna plazma osoba koje su preboljele Covid-19 sadrži, naime, antitijela koja je njihov organizam razvio boreći se protiv virusa. Ta antitijela, ustanovljeno je, mogu pomoći pacijentima u akutnoj fazi bolesti.
Korist ove metode potvrdila je ovih dana i ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, prof. dr. Alemka Markotić, ističući kako je riječ o metodi koja se primjenjuje kod svih opasnih bolesti za koje nema lijeka, pa je tako primijenjena i u liječenju ebole i zike. Upozorila je i na to da se radi o kompleksnoj proceduri gdje nije dovoljno uzeti krv darivatelja i transfuzirati je bolesniku, već prethodno treba ispitati cijeli niz stvari. A pitanje je i koliko je na raspolaganju osoba koje su preboljele koronavirus, i koliko ih je sposobno i spremno dati krv za liječenje drugih oboljelih.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu