FOTO: Komemoracijom u vukovarskoj bolnici počelo obilježavanje Dana sjećanja

Autor: Poslovni.hr/Hina , 18. studeni 2015. u 09:43
Foto: Marko Lukunić / Pixsell

U znak sjećanja na herojsku obranu Vukovara, u utorak navečer u mnogim hrvatskim gradovima zapaljene su svijeće.

Komemorativnim skupom u dvorištu vukovarske Opće županijske bolnice i bolnice hrvatskih veterana, na koju je tijekom gotovo tromjesečne opsade Vukovara dnevno padalo do 70-ak topničkih projektila, a zbrinuto oko 3.500 ranjenika unatoč svakodnevnim topničkim napadima, u Vukovaru je u srijedu započelo obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i 24-obljetnice stradanja tog grada u Domovinskom ratu.

Pored velikog broja građana i domoljuba pristiglih iz cijele Hrvatske, skupu nazoče predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović, predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko i predsjednik Vlade Zoran Milanović, brojni saborski zastupnici i ministri, predstavnici diplomatskog zbora, Katoličke crkve i ostalih vjerskih zajednica, predstavnici brojnih braniteljskih i stradalničkih udruga i političkih stranaka.

U prigodnom programu pod geslom "Vukovar – mjesto posebnog pijeteta", koje je i geslo ovogodišnjeg obilježavanja Dana sjećanja, sudjeluju klapa Hrvatske ratne mornarice "Sveti Juraj", glumac Darko Milas i pjevač Branko Čulić.

Predvođeni članovima Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata te pripadnicima 204. brigade HV-a koja je branila Vukovar 1991. i članovima vukovarskih braniteljskih udruga, sudionici obilježavanja uputit će se u koloni sjećanja hodom od bolnice do 5,5 kilometara udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata na kojem će državna i druga izaslanstva položiti vijence i zapaliti svijeće. Na putu do groblja proći će i pored vukovarskog Vodotornja jednog od simbola agresije na Vukovar, a nedaleko kojega su vukovarske gradske vlasti, duž glavne ceste, postavile 210 metara dugi natpis s imenima i prezimenima 1145 branitelja i pripadnika Civilne zaštite stradalih u Vukovaru u Domovinskom ratu.   

Protokolom je predviđeno da će se predstavnici državnog vrha u koloni sjećanja nalaziti odmah iza Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, pripadnika 204. brigade HV-a i članova vukovarskih braniteljskih udruga  te predstavnika povijesnih postrojbi, njih čak 25. Posebice veliko, po broju predstavnika, je izaslanstvo Hrvatskog sabora u kojem se, pored predsjednika Sabora Josipa Leke i potpredsjednika Željka Reinera i Tomislava Čuljka, nalaze i predsjednici i potpredsjednici saborskih odbora , predsjednici klubova zastupnika HDZ-a i HDSSB-a Tomislav Karamarko i Josip Salapić te brojni saborski zastupnici. Niti ove godine nije najavljena mogućnost da se u koloni sjećanja nađu i predstavnici srpske zajednice u Vukovaru.

Molitvu na groblju molit će zadarski nadbiskup, mons. Želimir Puljić, predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) koji će potom na groblju predvoditi i svetu misu.

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. obilježava se odlukom Hrvatskog sabora u spomen na 18. studenoga 1991. kada je nakon gotovo tromjesečne obrane slomljena obrana grada Vukovara. Prema podacima Opće bolnice Vukovar do sloma obrane grada poginule su 1624 osobe, a ranjeno više od 2500. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 5.000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.

Središnji događaj sjećanja na herojsku obranu Vukovara "Križni put – kolona sjećanja" ove će godine imati snažniju poveznicu stradanja istoka i juga Republike Hrvatske – Vukovara i Škabrnje. 

U posebnoj emisiji  "Vukovar – mjesto posebnog pijeteta 1991. – 2015." koja traje do 13 sati, sa sedam mjesta pored kojih prolazi pet kilometara duga kolona sjećanja javljat će se uživo reporteri HRT-a, a prvi će put kamera HRT-a sve pratiti i s jednoga od simbola stradanja i otpora grada, 50 metara visokoga vukovarskog Vodotornja. S više od 600 oštećenja od udara projektila Vodotoranj je danas simbol pobjede i novoga života.

Komentirajte prvi

New Report

Close