U turističko-ugostiteljskim djelatnostima u proteklih je godinu dana broj zaposlenih porastao iznadprosječno, dok se među onima s padom zaposlenosti ističu se djelatnosti iz financijskog sektora.
Iako se rast u turističko-ugostiteljskim tvrtkama naoko čini očekivanijim, upućenije ne iznenađuje ni pad kod financijskih usluga. Prema najnovijim podacima državnih statističara o zaposlenosti u pravnima osobama, u hotelima i ugostiteljstvu u veljači je bilo 55.680 zaposlenih ili 3,7 posto više nego u istom lanjskom mjesecu, s tim da su podaci za 2018. privremeni, a za 2017. konačni (uspoređujući privremene podatke rast ispada čak 14% ili oko 6600).
Istodobno, kod djelatnosti pružanja financijskih usluga broj zaposlenih je u tih godinu dana smanjen za četiri posto ili oko 1500 ljudi, na 36.476 osoba.
Ukupni broj zaposlenih u pravnim osobama u Hrvatskoj ostao je u tih godinu dana gotovo nepromijenjen; u svim djelatnostima ih je bilo 1,16 milijuna, što je tek 0,1% manje nego godinu prije.
No, pritom treba imati u vidu razlike između privremenih i konačnih podataka, jer npr. uspoređujući privremene podatke u obje godine, broj zaposlenih ipak je blago porastao.
Taj faktor očito treba uzeti u obzir i kod građevinarstva ili djelatnosti Informacija i komunikacija koje bilježe rast zaposlenosti malo iznad jedan posto, kao i kod trgovine koja u usporedbi privremenih podataka za 2018. i konačnih za 2017. sugerira pad, a uspoređujući istovrsne (privremene) podatke brojke upućuju na porast broja zaposlenih. No, kad je posrijedi javna uprava i obrana, u oba slučaja podaci DZS-a pokazuju povećanje broja zaposlenih, i to za četiri posto, na više od 106.600 zaposlenih.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu