Tvrtka tajnovitog riječkog poduzetnika u Londonu prodana za 703 milijuna funti

Autor: Dragana Radusinović , 09. siječanj 2024. u 11:20
Reljanović je važan investitor za riječku i istarsku regiju/PD

Private equity fond Permira kupio Ergomed Miroslava Reljanovića.

Miroslav Reljanović, rođeni Zagrepčanin, stanovnik Rijeke s poslovanjem čije je sjedište u Londonu, možda je i najtajnovitiji domaći poduzetnik u zdravstvenom sektoru zbog čega je u domaćim medijima pomalo neprimijećeno prošlo da je njegov Ergomed u studenom prošle godine na londonskoj burzi prodan za 703,1 milijun funti.

Prema pisanju britanskih medija, Reljanovićev preostali udio od 18 posto u prodaji je vrijedio 123 milijuna funti, a kupac je Private Equity fond Permira. S cijenom od 13,51 funtu po dionici, preuzimačka premija dosegla je 28 posto, ali nije poznato je li Reljanović isplatu uzeo u novcu ili u obveznicama.

Kontaktirali smo ga kako bi nam rekao nešto više o poslovnim planovima, budući da je i nakon preuzimana Ergomeda ostao njegov izvršni predsjednik, no trenutačno je na poslovnom putu u Sjedinjenim Državama.

18

posto koliko je još držao Reljanović u trenutku preuzimanja u prodaji je vrijedio 123 milijuna funti

Ergomed, tvrtku koju je doktor medicine Miroslav Reljanović osnovao u Zagrebu 1997. godine i koja se bavi kliničkim ispitivanjem lijekova, razvojem novih lijekova i njihovim testiranjima, kupio je globalni europski fond koji trenutačno ima 4 milijarde eura vrijedne investicije.

Iz Permira su u povodu akvizicije poručili kako će u sljedećoj poslovnoj fazi Ergomeda pomoći kompaniji u rastu poslovanja, a Silvia Oteri, partnerica i globalna voditeljica odjela za zdravstvo, istaknula je kako je privilegij biti u poslovnom partnerstvu s Miroslavom Reljanovićem.

Budućnost tvrtke kojoj je Reljanović ostao na čelu, sudeći prema priopćenju iz Permire, podrazumijeva poslovno širenje, ulaganje u tehnologiju te strateška spajanja i preuzimanja. Reljanović je, inače, važan investitor za riječku i istarsku regiju budući da je prije gotovo devet godina kupio danas Specijalnu bolnicu Medico sa sjedištem u Rijeci, a na otvaranje je 2016. godine, kada je tvrtka Medico slavila 25 godina postojanja, došla i tadašnja predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović.

Miroslav Reljanović (u sredini) ugostio je i predsjednicu RH Kolindu Grabar Kitarović povodom 25. godišnjice uspješnog poslovanja tvrtke Medico/G. Kovačić/PIXSELL

Lani je tvrtka Medico, prema podacima Poslovne Hrvatske 2022., ostvarila 8 milijuna eura prihoda, a Reljanović ju je kupio od Basler osiguranja s ciljem razvijanja medicinskog turizma, tako da sada ima i podružnicu u Puli. Prema posljednjem izvješću za punu poslovnu godinu, Ergomed je 2022. godine zabilježio rast narudžbi od 23,1 posto…

Otvorio je tvrtke u pet zemalja Europske unije (Francuskoj, Italiji, Irskoj, Portugalu i Rumunjskoj), te ostvario prihod od 145,3 milijuna funti, odnosno 22 posto više nego godinu ranije. Ergomed ima i 1400 zaposlenih, a u prvoj polovici 2023. godine prihodi su u odnosu na prvu polovicu 2022. rasli za 10 posto (na 76,7 milijuna funti), dok su narudžbe porasle za 9 posto – na 310 milijuna funti.

Podržavajući prodaju kompanije fondu Permira, Reljanović je rekao da mu Permira donosi operativnu stručnost, globalnu mrežu i kapital, ali i istomišljenike na temu kako ubrzati rast kompanije.

Geografska ekspanzija

Vjerujemo da će akvizicija značajno povećati našu sposobnost ulaganja u geografsku ekspanziju, komercijalnu infrastrukturu i tehnologiju te za provedbu strateških spajanja i preuzimanja.

Respiratorna liječenja
“Vjerujemo da će akvizicija značajno povećati našu sposobnost ulaganja u našu geografsku ekspanziju, komercijalnu infrastrukturu i tehnologiju te za provedbu strateških spajanja i preuzimanja”, rekao je Reljanović.

Reljanovićev je Ergomed, u čijem je sastavu i tvrtka PrimeVigilance, u dva i pol desetljeća poslovanja izrastao u diferenciranu platformu za farmakovigilanciju, odnosno izučavanje i istraživanje nuspojava lijekova i škodljivosti primjene lijekova te ostalih medicinskih proizvoda, te za razvoj novih lijekova i njihovo testiranje posebno u području onkologije i rijetkih bolesti.

U jeku pandemije koronavirusa uključili su se u talijansku studiju koju je financirala bolnica “Papa Giovanni XXII” iz Bergama o mogućem liječenju pacijenata koji su razvili ozbiljne respiratorne komplikacije kako bi se smanjila smrtnost ljudi na respiratorima, na što je Reljanović u jednoj od rijetkih izjava za medije rekao kako je ponosan što u tome mogu sudjelovati.

Na kraju 2023. godine, kako je izvijestio Reuters, Ergomed je postao posljednja britanska zdravstvena tvrtka koja napušta burzu. Na njoj je provela devet godina, priključivši joj se 2014. da bi do kraja 2022. ostvarila i devet akvizicija.

Reljanović će ove godine proslaviti 66. rođendan. Karijeru je kao mladi liječnik gradio u zagrebačkoj bolnici Vuk Vrhovec, savjetovao je farmaceutske kompanije i vodio klinička istraživanja vezana uz dijabetes, a kako je svojedobno povjerio Novom listu, za život u Rijeci odlučio se jer je uvijek želio živjeti uz more.

1400

zaposlenih ima Ergomed, a lani je ostvario prihod od 145,3 mil. funti

Vinski biznis u Srbiji
Važno mu je i to što se od Rijeke za do dva sata vožnje može stići i do sedam aerodroma. U najveći grad na Kvarneru doselio je 2008. kada je otvoren puni profil autoceste do Rijeke, što mu je opet bilo važno jer Ergomed ima svoje poslovanje i u Zagrebu.

Prema rijetkim objavama u medijima Reljanović je zajedno sa suprugom Gordanom Tonković prije 18 godina investirao i u vinski biznis, u Vinariju Tonković nedaleko od Subotice u Srbiji gdje se proizvodi sorta vina kadarka.

Komentirajte prvi

New Report

Close