Tijekom 2013. godine građevinski sektor u Hrvatskoj nastavio je negativne trendove iz prošlih godina, o čemu govore sve građevinske statistike te sumorne ocjene i prognoze građevinara.
Prema zadnjih raspoloživim podacima koji se odnose na prvih devet ovogodišnjih mjeseci, broj odobrenja za građenje izdanih u tom vremenu prema istom razdoblju lani smanjen je za čak 27,3 posto.
U padu je i vrijednost građevinskih radova koje su u Hrvatskoj u prvih devet mjeseci ove godine izvela poduzeća s 20 i više zaposlenih s vlastitim radnicima i to za 2,8 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, a vrijednost novih narudžbi pala je za 0,6 posto.
U dubokoj krizi je i stanogradnja o čemu svjedoče brojke službene statistike prema kojima su tijekom prvih devet mjeseci ove godine građevinska poduzeća s 20 i više zaposlenih završila 1.836 stanova, što je za šest posto manje nego u prvih devet mjeseci prošle godine. Potkraj rujna ta poduzeća gradila su 3.484 stana, što je za 24,3 posto manje nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.
Da ne treba očekivati brz oporavak stanogradnje, pokazuju podaci o odobrenjima za građenje izdanim u prvih devet ovogodišnjih mjeseci, prema kojima je predviđena gradnja 5.368 stanova, što je 30,4 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju.
Pad građevinskih aktivnosti u Hrvatskoj započet je još tijekom 2008. godine, od kada je u hrvatskom građevinarstvu izgubljeno 35 tisuća radnih mjesta, kaže predsjednik Udruge graditeljstva Hrvatske udruge poslodavaca Zdenko Karakaš.
On upozorava da je stanje u građevinarstvu krajnje zabrinjavajuće te da građevinari ne znaju ni ne vide kad bi moglo biti bolje.
"Ne znamo kako uopće preživjeti u sljedećoj godini", kaže Karakaš, upozoravajući da bi se već sada trebalo znati što će građevinari raditi u proljeće, a to je sada neizvjesno i nepoznato.
Karakaš smatra da nastup domaćih građevinara izvan granica Hrvatske nije rješenje jer to mogu učiniti samo tvrtke s vlastitim kapitalom i dobiti kojom mogu pokriti rizike, a takvih po njegovu mišljenju nema.
"Ne zna se gdje je gore – u visokogradnji ili niskogradnji", kaže Karakaš. Pritom napominje da se građevinari još i mogu koliko-toliko nadati poslovima u niskogradnji, ali da je stanogradnja u potpunom kolapsu.
Čelnik HUP-ove udruge građevinara ne drži dobrom idejom uvođenje poreza na nekretnine. Istina je, kaže, da taj porez imaju razvijene zemlje, ali u Hrvatskoj bi bio kontraproduktivan jer se gradi iz potrebe, a ne radi zarade. Po njegovoj ocjeni riječ je zapravo o tihoj nacionalizaciji jer bi primjerice po poreznoj stopi od 1,5 posto, vlasnici stanova za 70 godina državi uplatili još jednu punu vrijednost stana!
"Država mora ostaviti novac građanima i privredi i smanjiti izdatke za socijalu, kao što je svojedobno učinio njemački kancelar Schroeder, i bio spreman zbog toga izgubiti na izborima, da bi sada Angela Merkel ubirala plodove provedbe njegove Agende 2010", kaže Karakaš.
Cijevi te agende koju je provodila koalicija SPD-a i zelenih, bili su reforma njemačkog socijalnog sustava i tržišta rada, unaprjeđenje gospodarskog rasta i smanjenje nezaposlenosti. Neke od metoda bile su smanjenje poreza, rezovi troškova zdravstva, mirovina i naknada za nezaposlene te izmjene radnog zakonodavstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.hm, opet se podižu duhovne teme u sferama građevinarstva
neće ovo nitko čitati niti uzeti zaozbiljno, ali..
za nekih 20 godina, ponovo će se, istim metodama, napraviti jedan nekrentninski balon
to će biti prilika za zaradu!!
tko preživi – pričat će 😉
a dotad, zaboravite na sektor građevine
mi hrvati ćemo ustanoviti novu ekonomsku disciplinu u primarnom sektoru – preživljavanje. bože, kako ćemo samo dominirati
građevinarstvo se neće nikad oporaviti bez industrije, balon umjetne potrošnje stvoren nenamjenskim kreditima zauvijek je ispuhan.
Kad Prka i Luković otpišu dubioze i smanje kamatni pritisak na građane i građevinare doći će do oporavka!!! Tako je bilo na cijelom zapadu!!! Ali kod nas svi žele zaraditi 50 70 % a ne cca 15% što je odlična zarada po kriteriju zapada!![emo_namigusa]
Sada da se spase daju 5000 stanova u najam preko države!??? Suludo i jedino kod nas sprovedivo!!
Uključite se u raspravu