Turski Kuzey Star Shipyard i zagrebački S.C.A.N. povećat će kapacitet LNG terminala

Autor: Borivoje Dokler , 13. siječanj 2025. u 22:00
Brod LNG Croatia, koji je izgrađen 2005. godine u Južnoj Koreji, trenutačno ne može zadovoljiti povećane potrebe/Nel Pavletić/PIXSELL

Novi modul za dodatnih 250 tisuća kubičnih metara uplinjavanja na sat.

Tvrtka LNG Hrvatska za izvođače radova za povećanje kapaciteta terminala za ukapljeni prirodni plin na Krku odabrala je ponudu turske brodograditeljske tvrtke Kuzey Star Shipyard od 14,6 milijuna eura, a posao opremanja od dva milijuna eura povjeren je zagrebačkoj tvrtki S.C.A.N., objavljeno je u ponedjeljak.

Planirane preinake obuhvaćaju instalaciju novog modula za uplinjavanje, koji će dodatno povećati kapacitet plutajućeg terminala u Omišlju, odnosno brod LNG Croatia za 250 tisuća kubičnih metara uplinjavanja na sat.

Težak 470 tona
Modul za uplinjavanje težak je 470 tona, a proizvodi ga norveška tvrtka WGS u Kini. Nakon dovršetka proizvodnje, bit će dopremljen na lokaciju izvođača radova gdje će se obaviti predfabrikacija, pripremni radovi i integracija. Očekuje se da će proizvodnja modula završiti u veljači ove godine, nakon čega će se započeti s njegovom ugradnjom.

Radovi uključuju transport modula, demontažu postojećih elemenata na brodu, ojačanje konstrukcije te ugradnju i spajanje novog sustava s postojećim modulom za uplinjavanje. Novi modul bit će integriran sa svim potrebnim sustavima na brodu poput ventilacije, protupožarne zaštite, otpatka plina, kao i sustava morske vode koji se koristi za hlađenje.

Veća učinkovitost
Radit će pod radnim tlakom od 70 do 95 bara, uz minimalnu temperaturu morske vode od 10 °C. Cijeli proces mora biti izveden prema visokim standardima klasifikacijskog društva DNV, a izvođači su dužni osigurati potpunu funkcionalnost i usklađenost sustava prije puštanja u rad.

Brod LNG Croatia, koji je izgrađen 2005. godine u Južnoj Koreji, već ima postojeći modul za uplinjavanje kapaciteta 450 tisuća kubičnih metara na sat. Modul se sastoji od tri jedinice za uplinjavanje i povezan je s nekoliko sustava potrebnih za sigurno i učinkovito upravljanje plinom.

Trenutni plutajući terminal nije dovoljan za povećane potrebe. Iako terminal na Krku već sada predstavlja važno energetsko čvorište, njegova modernizacija i povećanje kapaciteta dodatno će osigurati veću učinkovitost i zadovoljiti rastuće energetske potrebe te osigurati stabilnu opskrbu plinom za Hrvatsku, ali i šire europsko tržište.

Komentirajte prvi

New Report

Close