Turističku 2013. godinu obilježit će situacija u gospodarstvu eurozone, a očekuju se fizički pokazatelji turističkog prometa na razini 2012. godine, najavljeno je iz Ministarstva turizma. U ministarstvu očekuju povećanje prihoda od turizma od dva do tri posto te povećanje dolazaka u pred i posezoni.
S obzirom da ministarstvo najavljuje rezultate bolje od godine koja je bila rekordna za hrvatski turizam, dobro je prisjetiti se lanjskih rezultata. Naime, zahvaljujući pravovremenim mjerama na pripremi turističe sezone ostvaren je rast turističkog prometa, a Hrvatska temeljem turističkih rezultata u 2012. godini spada u rekordere na Mediteranu. "Turistička sezona 2012. je godina u kojoj je hrvatski turizam dokazao konkurentnost i tržišnu atraktivnost. U brojkama to znači da se u prvih deset mjeseci u Hrvatskoj odmaralo oko 11,9 milijuna turista ili 5 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, te je ostvareno oko 69 milijuna noćenja, odnosno 6 posto više nego 2011. godine", stoji u dokumentu "Analiza turističke sezone 2012. godine na području Splitsko-dalmatinske županije" koji je izradila županijska Turistička zajednica. U analizi se navodi kako su pozitivan trend rasta turističkog prometa zabilježile sve hrvatske regije, a Hrvatska je u prvih deset mjeseci ostvarila i više nego dvostruko bolje rezultate od očekivanog europskog prosjeka. "Ukupnom porastu u prvih deset mjeseci najviše su pridonijeli strani turisti kojih je došlo oko 10,5 milijuna ili 6 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine, a porast od 7 posto ostvarili su i sa 62,5 milijuna noćenja. Domaći turisti nisu pratili pozitivne rezultate, te je sa nešto više od 1,3 milijuna dolazaka ostvaren pad od 3 posto, dok je u noćenjima zabilježen pad od 2 posto", stoji u analizi.
17godina
rok je otplate kredita HBOR turizam, uz poček od četiri godine
Prema podacima sustava turističkih zajednica u prvih deset mjeseci zabilježeni su pozitivni rezultati u pogledu dolazaka i noćenja turista na području svih hrvatskih regija. Istarska regija i nadalje drži status turistički "najdominantnije" hrvatske regije s udjelom od 32% u ukupnom turističkom prometu, nakon koje slijedi regija Kvarner i Srednja Dalmacija koje imaju udjelom od po 17% .Osim po ostvarenim rezultatima, turistička sezona 2012. bila je za razliku od ostatka gospodarstva obilježena i velikim ulaganjima. Unatoč recesiji i stagnaciji investicija, turistički je sektor zabilježio pozitivan trend. Prema podacima ankete koju je provelo Ministarstvo turizma, ulaganja javnog i privatnog sektora u turizam je u 2012. godini iznosilo gotovo 1,1 milijardu kuna ili 37 posto više nego 2011. godine. S obzirom da anketa nije obuhvaćala investicije malih i srednjih poduzetnika, procjena je da je u pripremu sezone 2012., bez promotivnih aktivnosti, investirano oko 1,5 milijardi kuna. "Kad se tome dodaju i sredstva HBOR-a, koji je za turizam rezervirao više od milijardu kuna, vrijednost ulaganja penje se na više od dvije milijarde kuna.
Kreditna sredstva HBOR-a turizam je dobio po izuzetno povoljnim uvjetima, na rok otplate od 17 godina i poček od četiri godine, tako da se može reći da je nakon dugog niza godina dobivena jedna kreditna linija prilagođena investicijama u turizmu", stoji u studiji "Analiza turističke sezone 2012. godine na području Splitsko-dalmatinske županije". Informativna anketa provedena je tijekom veljače, u svim županijama i županijskim turističkim zajednicama te među privatnim turističkim tvrtkama, a sve s ciljem upoznavanja s osnovnim trendovima na području investicija u javnom i privatnom sektoru. Temeljem rezultata ankete može se reći da unatoč globalnoj gospodarskoj situaciji i problemima gospodarstva, hrvatski turizam ima snage za ulaganja."Najveći porast ukupnog ulaganja imat će hotelski sektor. Anketiranih 28 hotelskih tvrtki planiralo je investirati 885 milijuna kuna ili 49 posto više nego 2011. godine. Istovremeno, županije zajedno sa sustavom turističkih zajednica planiraju su uložiti ukupno 185 milijuna kuna u turizam, s time da je najveći iznos bio namijenjen za infrastrukturu u službi turizma, aktivnosti upravljanja destinacijom, razvijanje novih proizvoda i promociju", stoji u studiji.
331 tisuća nautičara
Prednjače Austrijanci, Slovenci i Nijemci
Prema podacima Hrvatske turističke zajednice u razdoblju od siječnja do listopada 2012. godine u nautičkom turizma ostvareno je oko 331 tisuća dolazaka turista koji su realizirali ukupno 2,28 milijuna noćenja, što je porast od 4% u dolascima i noćenjima. Od toga je bilo 24 tisuće domaćih i 307 tisuća stranih turista u nautičkom turizmu, od čega su domaći turisti realizirali 132 tisuća noćenja, a strani oko 2,15 milijuna. Na području Splitsko – dalmatinske županije zabilježeno je ukupno 110 tisuća dolazaka turista i 775 tisuća registriranih noćenja domaćih i stranih turista, što je apsolutni porast od 6% u dolascima turista i porast od 6% u registriranim noćenjima turista. Hrvatska je sve omiljenija destinacija čarteraša-nautičara iz raznih zemalja, posebice iz Austrije, Slovenije, Njemačke, Poljske, Češke, Mađarske te domaćih gostiju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu